Ayşe Tüter

Annesi babası İstanbul'lu bir ailenin büyük kızı olan Ayşe Tüter Boğaziçi Çubuklu doğumlu, 2 erkek kardeşi var. Üsküdar Türk Kız Kolejinde okudu. Kolejden sonra 2 sene pasta ve yemek pişirme eğitimi aldı. Küçük yaşlardan beri yemeğe olan merakını ve birikimlerini Ailesinin eşinin ve arkadaşlarının yönlendirmesi ile 1996 yılında sofra dergisinin açtığı yemek yarışmasını ile Türkiye birincisi oldu. Büyük ustalardan şeflerden ders ve kurs aldı.
Tunus’ta düzenlenen yemek festivalinde 10 kişi Türkiye’yi temsil etti. Bir çok ödül plaket aldı. Yarışmalardan dereceler aldı.

5 tane yemek kitabı hazırladı. Mutfağımızdaki bereket, Pratik Mutfak, Çay Keyfi, dört mevsim ve Ramazan bereketi kitapları aylık Banvitle beraber çıkardığı lezzet güneşi dergisi ve sabah gazetesi eki Günaydın’da yemek köşesi var. İlk iki kitabında sebze ve et yemekleri ile salataları,çay keyfi kitabında ise pastalar,börekler,tartlar,turtalar ve çay saatlerinde sunulabilecek salata tariflerini kapsamaktadır.

Samanyolu Televizyonunda 2 sene bant 3 sene canlı yayın yemek programı ve Atv’de 3 sene A’danZ’ye programında çalıştı şimdi Tv8’de Esra Ceyhan’la A’danZ’ye programında yemek köşesi sunuyor. Otuzun üzerinde Jüri üyeliği var. Üst düzey bürokratların yemeklerinde panel ve konuşma yapıyor. Türkiye’de ilk canlı yemek programı yapan bayan aşçı. insanların devamlı kendisini geliştirmasi ve yenilenmesinden yana. Filiz makarna, Kenton, Banvit Reis, Hüner Vs. markalarla çalıştı.

Ayşe Tüter yorumları

  • Image Description
    mstf
    28.10.2010

    ayşe hanım ben hakkarinin bi dış karakolunda görev yapıyorum . karakolumuzda pasta fırını war ve ekmek yapan askerimizde usta olmadığı için ekmekler çok sert oluyor. bu ekmekleri nasıl yumuşak yapabiliriz bize yardım edebilirseniz çok seviniriz şimdiden teşekkürler