ünlü ascilar

Eylem Vardar

Eylem Vardar 1976 yılı Hatay doğumludur. Meslek yüksekokulu mezunu ve 10 yıldır mutfakla iç içe yaşamaktadır. Okul dışında bir çok mesleki eğitim alıp, bugüne kadar sırasıyla;

Bereket Döner ( Arge ürün geliştirme),
Divan Otel ( yedi yemek- Executive Chef),
Acıbadem Hastaneleri (Executive Sous Chef),
Rixos Bodrum Hotel ( Chef de Party),
Kemer Golf ( Banket şefi),
Desir ( Executive Chef),

Esat Özata

ESAT ÖZATA
BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
HAZIR YEMEK VE AŞÇILIK PROGRAM BAŞKANI
VE
TÜRK AŞÇI MİLLİ TAKIM ÜYESİ
TÜM AŞÇILAR FEDERASYONU
MUTFAK PROFESYONELLERİ DERNEĞİ ÜYESİ

1980 Kırklareli doğumludur.

İlk ve ortaokulu İstanbul' da bitirdi.
15 yaşında aşçı olmaya karar verdi

TEKİRDAĞ Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi - Mutfak Bölümünden mezun oldu.Yüksek öğrenimini sırasıyla,
EGE Üniversitesi - Yiyecek / İçecek İşletmeciliği,

Ertan Korkmaz

Ertan Korkmaz 1970 yılında Kastamonu’ da doğdu. Lise eğitimini Bolu otelcilik Mutfak sınıfında bitirdi. Üniversitedeki işletme eğitimini meslek sevgisi, yoğunluğu ve hedefleri doğrultusunda bıraktı. Birçok otelde staj ve değişik pozisyonlarda çalıştı; Etap Marmara (şimdiki The Marmara), lsis otel Bodrum, Sea Garden Bodrum, Çırağan Kempinski, Swiss Otel, Çınar Otel ve son 10 yıldır Hilton lstanbul’ da Executive Pastry Chef pozisyonunda çalışmaktadır.

Erdem Dırbalı

1978 Zonguldak doğumlu, Mengen Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi Mezunu,Divan Asia Hotelinin Executive Chefi,

Ayşe Tüter

Annesi babası İstanbul'lu bir ailenin büyük kızı olan Ayşe Tüter Boğaziçi Çubuklu doğumlu, 2 erkek kardeşi var. Üsküdar Türk Kız Kolejinde okudu. Kolejden sonra 2 sene pasta ve yemek pişirme eğitimi aldı. Küçük yaşlardan beri yemeğe olan merakını ve birikimlerini Ailesinin eşinin ve arkadaşlarının yönlendirmesi ile 1996 yılında sofra dergisinin açtığı yemek yarışmasını ile Türkiye birincisi oldu. Büyük ustalardan şeflerden ders ve kurs aldı.

Ayça İlkel

1981 doğumlu Ayça İlkel, 2005 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun olur. Son sınıfta mutfağa olan merakından dolayı Ritz Carlton otelinin pastanesinde çalışmaya başlar. Mezun olduktan sonra Amerika’da pastacılık üzerine çeşitli okullarda kurslar ve eğitimler alır. Kitchenette Adres İstanbul ve Kanyon şubelerinde çalışır. Coccolat’ta butik pastacılık alanında tecrübe kazandı. Kısa bir süre L’altra Risacca’da çalıştıktan sonra 6 ay kadar İstanbul Marriott Asia otelinin pastanesinde de çalışıp daha sonra mutfak ofis koordinatörlüğü yaptı. Şimdi kendi açtığı butik pastanesi Sihirli Spatula’nın mutfağında ikiz kız kardeşi ile birlikte iş hayatına devam etmektedir.

Ayça İlkel Hobimle Mutluyum Lezzet Okulunda çeşitli dersler vermeyede devam ediyor.

Cemal Türkan

CEMAL TÜRKAN

Maitre Cuisinier

Usta Aşçı

Öğretim Görevlisi

Teknik Yazar

Cemal Türkan’ın Bolu’nun Kuzörendağlı köyünde başlayan hayat yolculuğu İstanbul, Paris ve Ürdün’den sonra Mengen’de devam ediyor.

Ülkemizin, aşçılıktan üniversite hocalığına geçen ilk ismi Cemal Türkan 10/04/1953 yılında Bolu’nun Kuzörendağlı köyünde dünyaya geldi.

Evli ve 4 çocuk sahibi Cemal Turkanın kısaca özgeçmişi şöyle;

İş tecrübeleri

Oktay Usta (Aymelek)

Oktay Usta 27 Eylül 1968 Bolu’nun Mengen ilçesi Gökçesu Kadılar köyünde doğdu.Bilal Usta ile Fatıma Hanım’ın üç kız üç erkek çocuğundan en küçüğüdür.

Oktay Usta’nın ilkokuldan mezun olduğu yıllarda evdeki ablaları evlenir, ağabeyleri de tıpkı babaları gibi çalışmak için gurbete gider. Aymelek Ailesi’nin çatısı altında sadece Fatıma Hanım ve evin küçük oğlu Oktay kalır. Artık annesine hemen her işte yardımcı olur, hatta komşuları da kıramaz, onların hayvanlarını da otlatmaya götürür. Bahçeydi, hayvanlardı derken 3 yıl geçer ve yaş olur on beş.

Daha sonra amcası 15 yaşında elinden tutar ve "Yavrum, artık senin bu işi öğrenme zamanın geldi."der. Böylece aşçılık mesleğine 1983 yılında usta-çırak ilişkisiyle başlar

O yıllarda aşçılık okulu yoktur. Hem eğitimi hem pratiği bir arada çıraklıkla yapar.İstanbul'da 1 yıl çalıştıktan sonra yeni şeyler öğrenmek için Akdeniz, Ege, Marmaris, Bodrum gibi turizm yerlerinde ve bazı kayak bölgelerinde çalışır.

Askerliğin ardından 1994 yılında İstanbul'a geri döner. Birçok otel ve restoranda çalışır..