Aydın YILMAZ

AYDIN YILMAZ
1937 - 2004
1937 yılında Bolu' nun Mengen kazası, Kuzgül Köyü' nde doğdu. Meslek hayatına 1950 yılında Ankara' da bulaşıkçı olarak başladı. Ankara Bekir Restaurant' ta, mutfak komisi olarak çalıştı. İstanbul Liman Lokantası' nda Aşçılığa başladı ve aynı müessesede bütün ara kademelerden geçerek ikinci şefliğe getirildi. 1963 yılında İsviçre Zürich Dolder Grand Hotel' de Otelcilik ihtisası yaptı. 1967 yılında Türkiye' ye döndü ve aşçıbaşı olarak Divan Oteli' ne girdi. 1974'de Divan Oteli' nden ayrıldı ve bu kez uluslararası bir zincir olan İstanbul Sheraton Oteli' ne Executive Chef olarak katıldı. Aynı yıl İstanbul Sheraton Oteli' nin özel izni ile Çeşme Altın Yunus Oteli' nin Executive Chef' i olarak açılışını yaptı ve sezon sonunda Kahire Sheraton Oteli' nde Executive Chef yardımcısı olarak çalışmaya başladı. 1975'de İstanbul' a dönerek Sheraton' ın açılışından itibaren Executive Chef olarak görevine devam etti. 1979' da emekliye ayrıldı. Aynı yıl Amerika' ya giderek özel bir restaurantta çalıştı.

1980' de yurda dönüp, Uludağ' da Beceren Oteli' ni 4 yıl kendi adına çalıştırdı. 1981 yılında Mengen Aşçılık ve Turizm Derneği' ni kurarak 9 yıl bu derneğin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttü. Bu süre içinde her yıl aşçılık festivali düzenledi. Türkiye' de ki ilk aşçılık okulu olan Mengen Anadolu Aşçılık Lisesi' nin kurulmasını sağladı. Uzun yıllar mesleki okullarda ve üniversitelerde eğitmenlik yaptı. Uluslararası yemek kongrelerine katıldı. Otuz' un üzerinde konferans verdim. "Aşçının El Kitabı" adında bir kitap yazdım. 18 adet kitap ve kitapçıkta ismi geçmektedir.

Bildiği yabancı diller Almanca, İngilizce, Arapça ve İtalyanca' dır. 16 ülkede Türk haftaları düzenleyerek 14 madalya, 351 plaket, 38 diploma ve sertifika kazanmıştır.

Mutfak Dostları Derneği kurucusu ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görevlerde bulundu. 1996 yılında Mengen Aşçılar ve Turizm Demek başkanı olarak yirmi meslektaşıyla dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel' i ziyaret edip, Mengen Aşçılık Yüksek Okulunu açtı. 1997 yılında Aşçılar Birliği Derneğini kurdu. Kurucusu olduğu derneğin Başkanı olarak sekiz panel düzenledi. Paneller mutfak kültürümüzü yaşatmaktır. En büyük ideali ise geniş kapsamlı Aşçılar kompleksi ve Aşçılar federasyonu kurmakla Aşçılar arasında büyük güç oluşturmaktı.
Hayatı ilkler ve başarılarla dolu dolu geçen büyük usta Aydın YILMAZ, 2004 yılında vefat etmiştir.

Kaynak: www.aydinyilmaz.com