Fındıklı Afyon LokumuHayırlı vakitler

Dolabımda mutlaka kek kırıntısı olur benim, çok çeşitli değerlendirebilirsiniz. Ansızın gelen misafire, zamansız tutan tatlı krizine birebirdir. İşte bu zamanların birinde ortaya çıktı bu tarif. Severek yaptığım Afyon lokumu tarifni bu kez kalan kek kırıntıları ile denedim çok güzel oldu. Mutlaka denemenizi isterim.Sade Afyon Lokumu tarifine buradan ulaşabilirisniz.

Bu sarma şeklinde yapılan sütlü tatlılara ister kakaolu olsun ister sade, ister hindistan cevizine bulayın ister kek kırıntısına Afyon Lokumu deniyor. Sadrazam lokumu diyenler de var ancak sadrazam lokumunda sarılan muhallebi değil pandispanya. İnşaallah en kısa zamanda yapıp eklemek nasip olur.

Evet tarifimize geçelim;Muhallebi için;

Malzemeler:

* 1 litre süt

* 1 su bardağı tepeleme un

* 8 yemek kaşığı toz şeker

* 2 tane damla sakızı (arzuya göre)

içi ve üzeri için:

* Kakaolu kek kırıntısı

* 1 su bardağı iri kıyılmış fındık

* 1 paket krem şanti

* 1 su bardağı süt

Yapılışı:
Artan kek dilimleri rondodan geçirilir, fırın tepsisine yayılır.

Süt,un, şeker, damla sakızı orta hararetli ocakta, pürüssüz bir kıvam alması için devamlı karıştırılarak pişirilir.Çok ince bir katman halinde, kek kırıntısı olan tepsiye dökülür, bir kaşık yardımıyla dikkatlice yayılır.Soğumaya bırakılır.

Süt ve krem şanti çırpılır,dolapta soğumaya bırakılır.Tepsimizde donmuş olan muhallebinin üzerine krem şanti sürülür, fındık ekilir, Dikdörtgenler kesilip rulo yapılır.Zaten altında kırıntı olduğu için zorlanmadan sarılıyor.Soğuk olarak servis yapılır.

not: damla sakızını aktarlardan(resimde ki gibi) alabileceğiniz gibi, bakkallarda satılan damla sakızlı falımı da kullanabilirsiniz,