Ekmek Makinesinde Kepekli EkmekHayırlı vakitler

Eklemek istediğim tarif ekmek olunca o kadar çok şey yazmak istedim ki ekmeğin hikayesi, yapılan israflar, ekmeğe ne kadar hürmet ediyoruz gibi bir sürü konu başlığı geçti aklımdan. İnşaallah Ekmek tarifleri ekledikçe yavaş yavaş bu konulara değiniriz.

Başlangıç olarak makinede ekmek yapımı ile alakalı deneyimlerimden bahsetmek istiyorum.

Ekmek makinenizi aldınız kullanmaya başlamadan önce içinden çıkan kitapçığı oturun baştan sona okuyun çok güzel açıklamalar var en azından benimkinde öyle :)

İçinden çıkan aparatları inceleyin keşfedin :)

Ben fakir marka ekmek makinesi kullanıyorum ve memnunum. Çift bıçaklı olması, haznesinin geniş olması,fonksiyonlarının çokluğu performansı bakımından avantajlı.

Makineniz ne kadar iyi olursa olsun şunu bilin ki evde yaptığınız ekmek hiç bir zaman hazır aldığınız ekmeğe benzemeyecek çünkü sizin ekmeğinizde bir sürü katkı maddesi yok!

İlk başlarda kıvamı tutturamıyabilirsiniz yada bir ekmek yapmak için defalarca tarif kitabına bakabilirsiniz ama yapa yapa tecrübe kazanacaksınız.

Önceleri ekmek değilde pasta yiyor gibi olacaksınız sonra damak tadınıza göre tuzunu ve şekerini ayarlayarak istediğiniz ekmeğe ulaşacaksınız.

Ekmek makinelarinin verdiği kitapçıkta ki tariflere uyun özellikle maya, un ve sıvı dengesi çok önemli, tuz ve şeker sizin damak tadınıza kalmış ben az tuzlu yapıyorum.

Ve mutlaka ve mutlaka mutfak tartısı edinin artık büyük marketlerde çok uygun fiyatlara bulunuyor. Ben bir kaç ay önce 20 tl ye almıştım.

Baya uzatmışım aklıma gelen püfleri zamanla diğer tariflerde paylaşırım makine alacakları daha fazla korkutmayalım :)Evet gelelim tarife;

KEPEKLİ EKMEK

Malzemeler

* 275 ml su veya süt (süt ile pastaya benziyor ben su ile yapıyorum)
* 225 gr beyaz un
* 225 gr kepekli un
* yarım çay kaşığı kuru maya
* 1-1.5 çay kaşığı tuz (isteyen azaltabilir)
* 1 yemek kaşığı sıvı yağ

Yapımı;

Önce sıvıları ölçüp koyuyoruz, sonra sırasıyla un, tuz, şeker, maya koyuyoruz. Ekmeğinizin kızarlıklığını ayarlayabilirsiniz biz pişkin sevdiğimizden koyu pişirme derecesini kullanıyorum. Başlat düğmesine basıp unutuyoruz ta ki evi mis gibi ekmek kokusu sarana dek.

Ekmek makinesi pişirme işlemi bittikten sonra sinyal verir ola ki duymadınız yada o an için evde değilsiniz pişirme işlemini sonlandırır ve 1 saaten fazla sıcak olarak muhafaza eder.

Ekmeğinizi sıcakken kalıbından çıkarmaya çalışmayın bırakın en azından ılısın ve çıkartırken ters çevirdiğinizde arkasındaki yoğurma kancalarının yuvalarını sağa sola oynatın daha kolay çıkacaktır.

Siz benim uzun uzun yazdığıma bakıp gözünüzü korkutmayın eğer imkanınız varsa ekmek makinesi alın ve içinize sine sine kendi yaptığınız ekmeği yiyin yedirin :)

Ekmek Makinesinde Kepekli Ekmek yorumları

 • Image Description
  yemekci
  30.10.2013

  ellerine saglık lezzet tutkunu çok leziz ve saglıklı görünüyor..bende ekmek makinası almak isteyenlerdenim ama önce makinalar ve yapılışları hakkında bilgi almak istiyorum..gerçekten faydalı bilgiler vermişssin teşekkürler

  bir sorum var ekmek ne kadar sürede hazır oluyor ve kaldıgı zaman hemen bayatlıyormu ?

 • Image Description
  lezzet tutkunu
  30.10.2013

  Teşekkür ederim :)

  Almaya niyetin varsa bekleme derim.Ben kendi adıma Fakir lino ekmek makinesinden memnunum . Ozelliklerini inş daha kapsamlı bir yazıda aciklayacagim. Başka marka kullanan arkadaşlardan da yorum bekliyoruz :)

  1-Ekmeğin makinede kalma süresi programina göre değişiyor. Ama standart ortalama olarak 3 saat 13 dakika.

  2-Katkı maddesi olmadığı için bayatlama süresi daha kısa ben dilimleyip buzdolabında muhafaza ediyorum.