Oktay Usta (Aymelek)

Oktay Usta 27 Eylül 1968 Bolu’nun Mengen ilçesi Gökçesu Kadılar köyünde doğdu.Bilal Usta ile Fatıma Hanım’ın üç kız üç erkek çocuğundan en küçüğüdür.

Oktay Usta’nın ilkokuldan mezun olduğu yıllarda evdeki ablaları evlenir, ağabeyleri de tıpkı babaları gibi çalışmak için gurbete gider. Aymelek Ailesi’nin çatısı altında sadece Fatıma Hanım ve evin küçük oğlu Oktay kalır. Artık annesine hemen her işte yardımcı olur, hatta komşuları da kıramaz, onların hayvanlarını da otlatmaya götürür. Bahçeydi, hayvanlardı derken 3 yıl geçer ve yaş olur on beş.

Daha sonra amcası 15 yaşında elinden tutar ve "Yavrum, artık senin bu işi öğrenme zamanın geldi."der. Böylece aşçılık mesleğine 1983 yılında usta-çırak ilişkisiyle başlar

O yıllarda aşçılık okulu yoktur. Hem eğitimi hem pratiği bir arada çıraklıkla yapar.İstanbul'da 1 yıl çalıştıktan sonra yeni şeyler öğrenmek için Akdeniz, Ege, Marmaris, Bodrum gibi turizm yerlerinde ve bazı kayak bölgelerinde çalışır.

Askerliğin ardından 1994 yılında İstanbul'a geri döner. Birçok otel ve restoranda çalışır..

1997 yılında Topkapı Eresin Otel'de çalışır. Daha sonra Türk Milli Takımı'na dahil olur. 1997'nin son aylarında Türkiye'yi temsilen Turizm Haftası nedeniyle İspanya'ya gider ve Türk mutfağının en güzel yemeklerini tanıtır. Bir haftalık bir tanıtım programında oldukça başarılı olur ve A Milli Takımı'na seçilir.

Ardından birçok yarışma için çalışmalara başlar.
1998 yılında Londra'da, uluslararası aşçılık yarışmasına katılır. İlk yılı olmasına rağmen, bronz madalyayla döner. 1999 yılında Malta'ya giden takım içinde yer alır. Yarışmada iki gümüş madalya, bir tane de sertifika alır. 2000 yılında aynı yarışmadan altın madalyayla geri döner.

Bu esnada Eresin Otel’de hanımlara süsleme kursu da veriyordur. Samanyolu Televizyonu’nda yemek programı yapan Ayşe Tüter de öğrencileri arasındadır o zamanlar. “Oktay Usta, bir gün kanalımıza bekleriz.” der ona. Perihan Savaş’ın programına katılır ilk olarak; ardından Savaş’la sürekli canlı yayına başlar. Sezon sonunda Ayşe Tüter başka bir kanala, Oktay Usta da ‘Mutfak Keyfi’ programına geçer. Sunuculuğunu Nuriye Özen Toraman’ın üstlendiği program 5 yıl sürer. Fakat Nuriye Hanım’ın Mehtap Televizyonu’na geçmesiyle birlikte programın formatı da değişir.

Halen stv kanalında her gün bir ünlü konuğu mutfağında ağırladığı ve yemek tarifleri verip canlı canlı uyguladığı programı, dokuz yıldır aralıksız devam ediyor.

Evli ve 3 kız babası olan oktay ustanın (Aymelek)’in iş yoğunluğu sebebiyle sosyal hayatı neredeyse yok gibi. Boş zamanlarının tek hâkimi ise ailesi. 9 yıllık televizyonculuk geçmişinin yanı sıra iki yemek, bir de pratik bilgiler kitabı çıkaran Usta, kitap hazırlamanın çok zor olduğunu, halktan çok yoğun talep geldiği için bunu yaptığını söylüyor. Kitap hazırlık sürecini “zorun da zoru” diye özetlerken bir kitap için gece 1’den sabah 5’e kadar 8 ay çalıştığını, arada yıllık izinlerinin de gittiğini anlatıyor. Ustanın kitaplarının çok tutulmasının sırlarından biri de, üzerine bu kadar titremesi olsa gerek.