Bolu

Ertan Korkmaz

Ertan Korkmaz 1970 yılında Kastamonu’ da doğdu. Lise eğitimini Bolu otelcilik Mutfak sınıfında bitirdi. Üniversitedeki işletme eğitimini meslek sevgisi, yoğunluğu ve hedefleri doğrultusunda bıraktı. Birçok otelde staj ve değişik pozisyonlarda çalıştı; Etap Marmara (şimdiki The Marmara), lsis otel Bodrum, Sea Garden Bodrum, Çırağan Kempinski, Swiss Otel, Çınar Otel ve son 10 yıldır Hilton lstanbul’ da Executive Pastry Chef pozisyonunda çalışmaktadır.

Erdem Dırbalı

1978 Zonguldak doğumlu, Mengen Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi Mezunu,Divan Asia Hotelinin Executive Chefi,

Cemal Türkan

CEMAL TÜRKAN

Maitre Cuisinier

Usta Aşçı

Öğretim Görevlisi

Teknik Yazar

Cemal Türkan’ın Bolu’nun Kuzörendağlı köyünde başlayan hayat yolculuğu İstanbul, Paris ve Ürdün’den sonra Mengen’de devam ediyor.

Ülkemizin, aşçılıktan üniversite hocalığına geçen ilk ismi Cemal Türkan 10/04/1953 yılında Bolu’nun Kuzörendağlı köyünde dünyaya geldi.

Evli ve 4 çocuk sahibi Cemal Turkanın kısaca özgeçmişi şöyle;

İş tecrübeleri

Oktay Usta (Aymelek)

Oktay Usta 27 Eylül 1968 Bolu’nun Mengen ilçesi Gökçesu Kadılar köyünde doğdu.Bilal Usta ile Fatıma Hanım’ın üç kız üç erkek çocuğundan en küçüğüdür.

Oktay Usta’nın ilkokuldan mezun olduğu yıllarda evdeki ablaları evlenir, ağabeyleri de tıpkı babaları gibi çalışmak için gurbete gider. Aymelek Ailesi’nin çatısı altında sadece Fatıma Hanım ve evin küçük oğlu Oktay kalır. Artık annesine hemen her işte yardımcı olur, hatta komşuları da kıramaz, onların hayvanlarını da otlatmaya götürür. Bahçeydi, hayvanlardı derken 3 yıl geçer ve yaş olur on beş.

Daha sonra amcası 15 yaşında elinden tutar ve "Yavrum, artık senin bu işi öğrenme zamanın geldi."der. Böylece aşçılık mesleğine 1983 yılında usta-çırak ilişkisiyle başlar

O yıllarda aşçılık okulu yoktur. Hem eğitimi hem pratiği bir arada çıraklıkla yapar.İstanbul'da 1 yıl çalıştıktan sonra yeni şeyler öğrenmek için Akdeniz, Ege, Marmaris, Bodrum gibi turizm yerlerinde ve bazı kayak bölgelerinde çalışır.

Askerliğin ardından 1994 yılında İstanbul'a geri döner. Birçok otel ve restoranda çalışır..

Aydın YILMAZ

AYDIN YILMAZ
1937 - 2004