Sivri Biberin Faydaları

Uzmanlar, biberlerde, bol beta karoten, C, P ve K vitaminleriyle bazı alkoloidler bulunduğunu kaydederek, bunların, mideyi kuvvetlendirdiğini, iştah açtığını ve mide tembelliğini giderdiğini söylüyor.

Biber bitkisinin türlere göre değişmekle birlikte, uzunca oval biçimli, kenarları düz yapraklarının rengi, yeşilin açıktan koyuya kadar değişen tonlarında olur. Yaz aylarında açan küçük çiçekleri, beyaz ve ender olarak menekşe rengindedir. Biber meyveleri renk, biçim, büyüklük ve tat bakımından türlerine göre büyük farklılıklar gösterir. Meyvenin kabuğu, disk biçimindeki kirli beyaz renkli ufak tohumlarının kümesinden bir boşlukla ayrılır.

Ülkemizde dolmalık, sivri, çarliston, domates, süs vb. türleri yetiştirilmektedir. Biber meyvesi taze olarak salatalara katılır, öylece yenilir; dolması ve turşuları yapılır. Acı biberler baharat olarak sıkça kullanılır. Domates biberinin salçası yapılmakta ve ayrıca biberler, türlü yemeklere katılmaktadır.

BESİN DEĞERLERİ

100 gr. dolmalık ya da sivri taze biberin içerdiği besin değerleri şunlardır: 22 kalori; 1,2 gr. protein; 4,8 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,2 gr. yağ; 1.4 gr. lif: 22 mgr. fosfor; 9 mgr. kalsiyum; 0,7 mgr. demir; 13 mgr. sodyum; 213 mgr. potasyum: 420 IU A vitamini; 0,08 mgr. B1 vitamini; 0,08 mgr. B2 vitamini; 0,5 mgr. B3 vitamini; 0.26 mgr. B6 vitamini; 9.8 mcgr. folik asit; 128 mgr. C vitamini ve 0,7 mgr. E vitamini.

Acı kırmızı biberlerin bazı besin değerleri daha da yüksektir. Şöyle ki: 32 kalori; 3.840 mcgr. A vitamini kaynağı betakaroten: 140 mgr. C vitamini ve 0,8 mgr. E vitamini.

SAĞLIĞIMIZA YARARLARI

Yukarıda görülen ve bazıları oldukça yüksek olan besin değerlerinin yanı sıra;

o Biberler, içerdikleri antioksidan ve diğer maddelerle bedenin birçok kanser türüne ve kalp hastalıklarına yakalanma rizikosunu azaltır; felç geçirme ve katarakt illetine tutulma tehlikesini en aza indirger.

o C vitamini yönünden zenginliği sayesinde biberler, bedenin hastalıklara direncini artırır, soğuk algınlığının ilk aşamasında iyileştirici olur.

o Biberler, içerdiği yüksek orandaki lif nedeniyle pekliğe (kabızlığa) iyi gelir.

o Özellikle acı biberler akciğerlerin ilacı olur: Balgam söktürücü işlevleri vardır; kronik bronşit ile anfizemi önler ve hafifletir; solunum zorluklarını giderir.

o Gene acı biber, damarlarda pıhtılaşmış kanı çözer, ağrı geçirir ve hastaların kendisini iyi duyumsamalarını sağlar.

o Ayrıca tüm biberler mideyi uyarır, sindirim salgılarını artırır. İştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır. İdrarı artırır, tüm bedeni uyana olurlar.

Bütün bu önemli etkilerinden faydalanmak için biber türleri günlük diyete katılmalı ve bol bol tüketilmelidir.

Dikkat: Acı biber aşırı olarak alınırsa, mide ve bağırsaklarda tahrişlere yol açabilir, hatta böbreklerde, karaciğerde rahatsızlanmalara neden olabilir.

Sivri Biberin Faydaları yorumları

 • Image Description
  ^^^sebzekolik^^
  28.03.2009

  çok güzel bi site gerçekten çok yaralı oldu benm için ödevlerimi burdan yaptım çok tşkler:D

 • Image Description
  misafir
  09.07.2009

  anlamadıgım hem bol bol tüketin diyorsunuz hemde fazlası zararlı deniyor.nasıl ve ne kadar tüketilmeli.bilgilendirirseniz iyi olur.saygılar

 • Image Description
  Aşçı
  15.07.2009

  Öncelikle yorumlarınız için teşekkürler.Ödevlerinize yardımı oldu ise, sizlere faideli oldu ise ne mutlu bizlere :)

  Misafir kardeşim.Biber ve türleri yukarıda yazdığımız sebeplerden dolayı faideleri aşikar.Yukarıda belirttiğimiz ince bir husus vardır.Biber ve türlerini muhakkak gün içinde tüketmemizi belirtirken uyarılarda ise "acı biber" aşırı alınırsa bazı zararları olacağı belirtilmiştir.
  Hepimizin bildiği gibi bazı insanlarımıza acı dokunur.Gerek bünyesinin alışkan olmaması gerek midesinin hassas olmasından kaynaklanabilir.Yada bazı rahatsızlıkları olan insanlarda acı tavsiye edilmez.
  Bizlerinde belirttiği ince husus budur.Umarım anlatabilmişizdir.Her sabah kahvaltıda bir miktar almanız ve bunu düzeni hale getirmeniz kafidir.Aynı şekilde yemeklerde de kullanılabilir.Belirttiğimiz acı biberin kişinin bünyesinin hassasiyetine göre dikkat edilmesidir.

  Değerli uyarınız için çok teşekkürler bu vesile ile anlamakta güçlük çeken kardeşlerimize de bir nebze yardımcı olabilmişizdir inşaallah.

 • Image Description
  biber sewer
  25.10.2011

  ben coooooooook sewiyorm biberii
  bibersiz yaşayamam acı zehir qibiiii olcak kimse bnm kadar acı yiyemez antepliler bile:D acısız yemekte yemem sabah öğlen akkkşam zehr qibi acı yemek yerm cokta yararlıymış ohhh yerim seni acı biberim :)

 • Image Description
  misafir
  12.04.2013

  ben antepliyim 2 kasa biber yerim