Ayçiçeği Çekirdeğin Faydaları

BİLGİ:

Ayçiçeğinin çerezlik olarak kullanımı gerek ülkemizde, gerekse dünyanın değişik ülkelerinde oldukça yaygın olup, birçok ülkede insanlar tarafından en fazla tüketilen çerez konumundadır.

Bileşiminde bedende yağların ekşimesini önleyen E vitamini vardır. Bütün gün yüzünü güneşe veren bu çiçeğin tohumlarında ayrıca pek az bitkide rastlanan D vitamini de bulunur. Bilindiği gibi D vitamini bedenin kalsiyumu ve fosforu daha iyi kullanmasını sağlar.
Ayçiçeği A, K ve B vitaminlerinden yana da üstündür. İçinde kansızlığı önleyen ve besinlerde ender bulunan folik asit, nikotinik asit ve pantotenik asit bile vardır.

Ayçiçeğinin üstünlüğü protein yönündendir. Bedenin ihtiyaç duyduğu 8 aninoasit dengeli bir şekilde bu bitkide bulunur.
Fırsat buldukça ayçiçeği yemelidir. Çimlendirilen ayçiçeği daha yumuşak olur; hem sindirimi kolaylaşır, hem de biyolojik değerleri artar.
Soyulmuş ayçiçeği çekirdeği yemeklere ve ekmeğe katılırsa hem nefis hem de besleyici olur.

FAYDALARI:

-İçerdiği fosfor ve çinko kemik ve dişlerin oluşumu için gereklidir. Ayrıca fosfor, kalp kasının kasılması ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcıdır.
-İçerdiği çinko ise yaraların iyileşmesi, aknenin önlenmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, tekrarlayan enfeksiyonların ortadan kalkması, tat ve koku duyarlılığının güçlenmesi, sperm hareketlerinin artması açısından önem taşır.
-İçerdiği B6 vitamini bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yarar, kan şekeri düşüklüğüne faydalıdır.
-Ayçiçek yağındaki E vitamini kalp, damarlar, beyin ve sinir fonksiyonlarını düzenler, yaraların iyileşmesine yararlı olur, prostat kanserine karşı korur, cilt yaşlılığını geciktirir.
-Posalı bir besindir. Posalı besinler kanser yapıcı zararlı maddelerin bağırsakta kalma süresini kısalttığı ve bağırsak duvarı ile temasını azalttığı için kanserden korunmada faydalı olurlar.

Ayçiçeği Çekirdeğin Faydaları yorumları

 • Image Description
  ecem
  16.08.2010

  ay banane bunlardan cekirdek sismanlatiyo mu yoksa zayiflatiyomu bilen varsa yazsin

 • Image Description
  lezzet tutkunu
  17.08.2010

  Bir avuç içinden fazla tüketirseniz elbette şişmanlatır ;)

  Azı yarar çoğu zarar :)

 • Image Description
  misafir
  12.02.2012

  Ay çiçeği çekirdeğini 3 ay kullalndım forma ulaştım., şişmanlatmaz aksine dengeli diyet besinidir. diger karbonhitratları az aldığın süre içerisinde kilo vermenize yardımcı olur.

 • Image Description
  misafir
  13.02.2014

  ne kadar sivilce yapsa da cuma akşamlarımın vazgeçilmezidir tuzlu çekirdek.dizi izlerken harika oluyo.

 • Image Description
  misafir
  13.02.2014

  iyide ben bi avucla doymam ki gerçi şu an 13 yaşındayım ama hayatımda hiç vazgeçemem heralde.oturdugumda baya yiyorum.