Kabak Çekirdeğinin faydaları


FAYDALARI:

>Kabak çekirdeği ciddi bir bağırsak kurdu düşürücüdür. Tuzsuz tüketildiğinde çok hızlı ve etkili bir şekilde tenyanın dökülmesine neden olur. Bunun için çocuklarda 40g büyüklerde 100g tuzsuz kabak çekirdeği yeterlidir.

>Kabak çekirdeğinin asıl mucizesi iyi huylu prostat büyümesi (BPH) ile ilgili. Şu an kabak çekirdeğinin BPH’ı azalttığı hatta önlediği tıbben kanıtlanmış ve kabul görmüş durumda.
>Yine BPH’la bağlantılı ortaya çıkabilecek idrar yolları bozukluklarına da faydalı. Bu mekanizma phystosterin denen bir madde sayesinde oluyor. Kabak çekirdeği karotenoid içeriyor. Yapılan araştırmalar karotenoidden zengin beslenen erkeklerin BPH riskinin düşük olduğunu gösteriyor.

>Kalın bağırsak kanseri riskini azaltıyor. Ayrıca içerdiği E vitamini ile hücre zarının oxide olarak bozulmasını önlüyor.

>Sağlıklı hücreler kanserde önemli rol oynuyor.
>Yine E vitamini geç yaşlanmamızı ve yaşlılığımızı genç gibi geçirmemizi sağlıyor. Lif içeriği de kanserle işlikli. Lifli gıdalar kabızlık sorununu ortadan kaldırıyor. Su tutup şişerek tokluk hissi veriyor. Bu sayede hem bağırsaklar normal çalışıp sıkıntı yaratmıyor hem de diet yapmış oluyorsunuz.

>Ama en önemlisi kabızlık önlenince antioksidan yani kanser yapan maddeler bağırsaklarda daha az kalıyor bu da kanser riskini azaltıyor.

>Kabak çekirdeği mineraller, esansiyel yağlar ve proteinler bakımından zengin. Ayrıca içinde kemikler ve iştah için önemli bir madde çinko var. Bir bardak kabak çekirdeği günlük çinko, demir ve E vitamini ihtiyacımızın tamamını, yarım bardak kabak çekirdeği ise günlük magnezyum ihtiyacımızın tamamını karşılıyor.

>Omega 3 ve omega 6 içeriği beyin fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı oluyor. Zihinsel gelişimi olumlu yönde etkiliyor. Arjinin adlı amino asit sayesinde nitrit oksik oluşumu ile damarların esnemesi ile ereksiyon ve kalp problemlerinde kullanılma potansiyeli yüksek olduğundan bu alanla ilaç yapım çalışmaları sürüyor.

>Fosfor içeriyor. Fosfor kemik oluşumuna yardımcı oluyor, böbrek fonksiyonlarını düzenliyor.
>Sağlıklı kemikler kemik kanseri riskinin azalması anlamına geliyor. Özellikle erkeklerde belirli bir yaştan sonra ortaya çıkan kemik erimesini önlüyor yahut azaltıyor.

>Doymamış yağ oranı yüksek olduğundan kandaki trigliseridi düşürüyor yani kolesterol sıkıntısının çözülmesine yardımcı oluyor. Yine bu mantıkla ve phystosterin maddesinin de yardımıyla damar kanserine iyi geliyor.

Kabak Çekirdeğinin faydaları yorumları

 • Image Description
  misafir
  02.03.2010

  ben 12 yaşındayım ve kabak çekirdeğine bayılırım size çok teşekkür ederim sağolun

 • Image Description
  eJDeR
  10.03.2010

  şeker başlanğıçım var ve kabak çeğirdeğini çok yiyorum ğünde en az 150 gr tüketiyorum sizce normalmı

 • Image Description
  kemal
  26.03.2010

  her zaman yerim iyimiş

 • Image Description
  Ahmet ayaz
  28.04.2010

  arkadaşlar ben şeker hastasıyım şeker hastalarının kabak çekirdeği yeyip şekerini ölçmelerini tavsiye ediyorum ben kullandım şekerim düşüyor bilmem bana faydası oluyor sizlerede olurmu denemek te yarar var kaybedecek bir şeyiniz yok herkese hayırlı şifalar

 • Image Description
  palmra
  01.06.2010

  evet çok faydalı oldu .gaz şikayetim vardı.bitti.tiryakisi oldum. tuzsuz kabak çekirdeğini n faydası muthiş fındık gibi etkiliyor cinsel hayatı haberinişz olsun....

 • Image Description
  rifi
  26.07.2010

  bu madde çok iyidir.söylenenler doğrudur.lakin çok fazla da abartmamalıdır.teşekkür ederim.

 • Image Description
  misafir
  19.01.2011

  kuru üzüm kansızlığa demir eksikligine balgama iltihabların iyileşmesi gb faydalarının yanı sıra zeka açan, gücü artırıcı etkisi vardır. DocDR SİNAN

 • Image Description
  misafir
  08.08.2012

  arkadaşlar annem şeker hastası arkadaşın yorumuna uyup kabak çekirdeği yedirdik malesef şeker 100 puan arttı arkadaşlar birşeyler yaparken yazarken Allahtan korkun Emrolunduğunuz gibi dosdoğru olun bunu yazana Allah Kahhar ismiyle muamele eder inşallah yazık değilmi yaşlı anneme çektiği ızdıraba :(

 • Image Description
  bilge
  08.08.2012

  Geçmiş olsun keşke azar azar deneseydiniz . Birde yaş mi kuru mu yedirdiniz . Eksik bilgide yapılabilir