İbrahim Dinç

İbrahim Dinç

1988 yılı Şubat ayında, Mehmet Bey ve Cemile Hanım’ın ilk çocukları olarak, Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu Hanımçeşme İlköğretimokulu’nda, orta kısmı, Tunçbilek Işık İlköğretimokulu’nda tamamladı. LGS sınavlarında, Bolu Mengen Aşçılık Meslek Lisesi’ni kazandı. İlk sene hazırlık okuyup, ikici sömestri'nin sonunda, Club Alibey Manavgat Tatilköyü’nde, ilk stajını tamamladı. Üçüncü sömestri'nin sonunda, Antalya Kemer’de, Phaselis Princess Oteli’nde stajını tamamladı. Bolu Mengen’de, dört yıllık aşçılık eğitimini, başarıyla tamamlayan İbrahim Dinç, 2006 yılında mezun oldu. Aynı yıl, mesleki tecrübe ve bilgi birikimini arttırabilmek için, Türkiye'nin sayılı turizm müesseselerinden olan, Swiss Otel İstanbul’da göreve başladı. 2006 yılında, mutfak sanatlarını daha iyikombinize edebilmek için ve bu bilgileri meslektaşlarına tanıtabilmek için, www.asciliksanati.com adresini kurdu. İbrahim Dinç, İstanbul'daki çalışmalarında aşçılık mesleğinin, eğitime dayalı, akademik ve bilim çerçevesinde olabilmesi, Türk ve Osmanlı mutfağını dünyada hak ettiği yere gelebilmesi için, yeni bir çalışmaya girip, bir grup okul arkadaşlarıyla birlikte, Akademik Aşçılar Derneği’ni kurdu. 2008 ve 2009 yıllarında yapılan, mutfak günleri yarışmalarında, göstermiş olduğu performans ile çikolata dalında klasman birinciliğini elde ederek ilk yarışmasında gümüş madalya almaya hak kazandı. İkinci senesinde gene girdiği mutfak günleri yarışmasında, klasman birinciliğini elde ederek bronz madalya almayı hak kazandı. İlk senesinde göstermiş olduğu performansla milli takıma kadar yükselen İbrahim Dinç, milli takımlar adına girdiği yarışmada da bronz madalya alarak yarışmayı iki madalya ile tamamladı. İbrahim Dinç, sosyal sorumluluk projesi kapsamında, İSMEK yemek pişirme teknikleri kursunda öğretmenlik yapmıştır.

Akademik Aşçılar Derneği kurucu başkan ve yönetim kurulu başkanlığı ve Tüm Aşçılar Federasyonu yönetim kurulu üyeliğinde bulunmuştur.

Başarılarından dolayı Finlandiya Türk Haftası’na seçilen İbrahim Dinç, görevini başarıyla tamamlayıp Türk mutfağını en iyi şekilde tanıtmıştır. Şu an mesleki kariyerine Amerika Boston’da Stonehedge Otel’de devam etmektedir. Masa tenisi ve satranç oyununa büyük ilgi duyan İbrahim Dinç, çeşitli televizyon kanallarında görev aldı. En son Karadeniz TV star aşçı yarışmasında, jüri üyeliğinde bulunmuştur.