Beslenme-Sağlık Durumu Nasıl Değerlendirilir?

BESLENME-SAĞLIK DURUMU NASIL DEĞERLENDİRİLİR?

Beslenmeye bağlı problemleri tanımlamada bazı tahmin metodları kullanılmaktadır.Belirli bir vitamin yetersizliği gibi bir beslenme problemini genellikle aşağıda belirtilen nedenlerden dolayı ayırt etmek zor olmaktadır.

-Bir besin öğesinin yetersizliği,genellikle diğer besin öğesi yetersizlikleri ile beraber oluşabilir.
-Tek bir besin öğesi yetersizliğinin belirtileri,çeşitli besin öğeleri yetersizlikleri belirtileri ile benzer olabilir.
-Diyet problemlerine psikolojik faktörler de katkıda bulunabilir.

BESLENME DURUMUNUN DEĞERLENDİRİLMESİ

Antropometri;kişinin sağlığı ve beslenme durumunu değerlendirmek için kullanılan vücuy ölçüleri ile ilişkili bir terimdir.Ağırlık ve boy ölçülerinin rutin olarak ölçülmesi gereklidir.
İnsan ağırlığı;boy,cinsiyet ve yaşı temel alan standart tablolara göre değerlendirlir.Büyüme tabloları;adölesan ve çocukların 18 yaşa kadar ağırlık ve boylarının her ikisini sürekli olarak değerlendirmek için kullanılır.Baş çevresi,çocuklarda yaklaşık olarak beyin gelişimini bulmak için ölçülmektedir.Belirgin olarak;insanın beyninin % 50’si,2 yaşa kadar büyümekte ve yetişkin ölçüsüne 6 ve 10 yaşlar arasında ulaşmaktadır.
Skinfold ölçüleri;dolaylı olarak insanda vücut yağ yüzdesini tayin etmektedir.ücut yağı;vücudun 3 farklı yerinden,deri kıvrım kalınlıklarının kaliper denilen bir alet ile ölçülmesiyle tayin edilir.Bu üç farklı yer;üst kol arkası,pelvis kemiğinin üstü ve omuz kemiğinin aşağısıdır.
Başka antropometrik ölçümlerde vardır.Ancak bu ölçümler daha yaygın olarak hastane hastalarında kullanılmaktadır.Antropometrik ölçümler;yağ,protein ve kalori yedeklerinin durumlarını değerlendirmek içn kullanılmaktadır.

BİYOKİMYASAL DEĞERLENDİRME

Biyokimyasal değerlendirme;insan vücudunun belirli bir besin öğesinin,örneğin;tiamin varlığını ölçen laboratuar testlerine karşılık gelmektedir.Analiz için;kan,kan hcücreleri,idrar yaygın olarak kullanılmaktadır.Kişiden elde edilen laboratuar test sonuçları standart veya normal olarak kabul edilen değerlerle karşılaştırılır.

KLINİK DEĞERLENDİRME

Klinik değerlendirme;bir besin öğesi yetersizliğinin belirtileri için bireyi incelemeyi içermektedir.Saç,deri,yüz,göz,dudaklar,dil,diş,salgı bezleri,tırnaklar,kas,iskelet ve iç organların görünümü değerlendirilir.Eğer bir kişi bir besin öğesi yetersizliğini belirgin olarak göstermiyorsa;klinik işaret kesin teşhis için belirgin değildir.Çünkü;pek çok belirti besin öğesinin birleşik yetersizliği yüzünden oluşmaktadır.

DİYET DEĞERLENDİRMESİ

Diyet değerlendirmesi;kalori hesaplamaları,gıda tüketim sıklıkları ve diyet kayıtlarını temel alan besin öğesi alımlarının ölçümünü içermektedir.Yiyecek tüketim sıklıkları;bir günde,haftada veya ayda tüketilen yiyecek gruplarını veya gıdanın tüketilme sayısını değerlendirir.
Diyet kayıtları;1,3 veya 7 gün için yiyecek tüketimini temel alan diyet alışkanlıklarını değerlendirir.Diyet analizi için;bir gün veya 24 saat öncesine dönük diyetin tespit edilmesi yöntemi en yaygın olarak kullanılmaktadır.Kişilerden 1 günü hafta sonu 2 günü hafta içi 3 günde yiyecek alımlarını listelemeleri de istenebilir.Yedi günlük diyet kayıtları;doğru besin tüketimini tespit etmek için daha doğrudur,fakat çok zaman alıcıdır.
Her bir listede yiyeceğin çeşidi ve miktarı,yiyeceğin tüketildiği zaman not edilmelidir.Diyet değerlendirmesi,alkol tüketim düzeyleri ve ilaç kullanımı ve bunların bireyin sağlık ve besin öğesi durumu üzerine etkilerini de içermektedir.

Beslenme-Sağlık Durumu Nasıl Değerlendirilir? yorumları

 • Image Description
  misafir
  20.03.2010

  Lezzetli olan her şeyi beslenme bakımından faydalı düşünüyor bir çoğumuz maalesef. Bu konuda
  http://www.saglik-tr.net
  bir yazı okumuştum. Detayı ile anlatılmış.