Sebze ve Meyve Tüketimi Hastalıkları Engelliyor

Vitaminlerin sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmez maddeler olduğunu belirten Nefroloji ve Hipertansiyon Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Türk, sağlığımız için çok kıymetli olan vitaminlerin ne zaman ve nasıl alınmasıyla ilgili ciddi belirsizliklerin olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Süleyman Türk, "Hastalıklara karşı koruyucu etkileri olduğu öne sürülen ve insanlar tarafından çok yoğun olarak tüketilen vitamin hapları yeniden sorgulanıyor" dedi. Hap şeklinde vitamin desteğinin gereksiz yere kullanılmasının sağlığımıza yarar değil zarar verebileceğine ilişkin yayınların hızla arttığını belirten Prof. Dr. Süleyman Türk, bu konuda son olarak sigara içenlerde E vitamininin koruyucu değil kanseri artırıcı etki yaptığına ilişkin araştırmanın sonuçlarının Amerikan Toraks Cemiyeti'nin kongresinde tebliğ edildiğini söyledi. Prof. Dr. Türk, bu çalışmada 77 bin kişinin araştırmaya alındığını belirterek, "Ekstra vitamin E, C ve folik asit haplarının kullanımının koruyucu etkisinin olmadığı sonucu tespit edildi. Hatta E vitamini alanlarda akciğer kanseri riskinin arttığı tespit edildi. Dr. Slatore ve arkadaşları tarafından yapılan VITAL (Vitamins And Lifestyle) çalışmasında takip edilenlerden 521 kişide akciğer kanseri gelişti. Bu kişilerde E vitamini kullanımı ile akciğer kanseri arasında anlamlı ilişki olduğu tespit edildi. Özellikle günde 400 mg ve daha fazla E vitamini alanlar ve sigara içenlerde akciğer kanseri görülme riskinin arttığı tespit edildi. Vitamin kullanımının sigara içenlerde kansere yakalanma ihtimalinin arttığını gösteren çalışmanın sonuçları sahasında en saygın dergilerden olan 'American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine' mart sayısında yayınlandı" dedi.

MEYVE VE SEBZE TÜKETİMİ HASTALIKLARI ENGELLİYOR Prof. Dr. Türk, vitaminlerin sağlığa faydalı etkileri ile ilgili şüphe olmadığını ancak doğal yollarla alındığında etkili olduğunu söyledi. Özellikle çeşitli vitaminleri bol miktarda içeren meyvelerin sadece o vitaminlerden oluşmadığını, meyvelerin yapısında sağlığa faydalı ancak henüz tam olarak açıklanamayan birçok maddenin de bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Türk, vitaminlerin doğal yollarla yani sebze ve meyvelerden doğrudan alınmasının çok önemli olduğunu belirtti. Prof. Dr. Süleyman Türk, "Dünya Kanser Araştırmaları Vakfı" ve "Amerikan Kanser Cemiyeti" araştırmacısı Dr. Byers'in meyveyi yeterince tüketmeyenlerde kanser görülme ihtimalinin yüzde 20 arttığını söylediğini kaydederek, "Meyve, sadece kanser oluşmasını engellemekle kalmadığı gibi sağlıklı yaşam için vazgeçilmez bir besin ögesi olarak birçok hastalığı da önlüyor. Özellikle koyu renkli meyveler kalp hastalığı ve hipertansiyon oluşma riskini de azaltıyor" şeklinde konuştu.

MEYVELER ŞİŞMANLATMIYOR Meyvelerin şişmanlattığına ilişkin anlayışın yanlış olduğunu belirten Prof. Dr. Süleyman Türk, "Bu konuda yayınlanan araştırmalarda vitaminlerin doğal yoldan alınmasının birçok faydalı etkisinden birinin de ölçülü yemek şartı ile şişmanlığı önlemesidir. Özellikle koyu renkli meyvelerde bulunan ve 'Anthocyanin'ler denen maddelerin şişmanlamayı engelleyici etkisi olduğu tespit edildi. Bu madde özellikle koyu kırmızı ve siyah renkli meyvelerde bol miktarda bulunuyor. Doğallığını kaybetmiş veya doğal haline müdahale edilmiş, genetiği ile oynanmış veya yanlış pişirme ile özelliğini kaybetmiş gıdalar sağlığa zararlıdır. Tüm gıdaların doğallığını kaybetmeden üretilmesi ve tüketilmesi çok sağlıklıdır. Bu amaçla organik gıda üretimi ve tüketiminin teşvik edilmesi gerekir" diye konuştu.
iha

Anket

Sitemizle nasil tanistiniz?:

Son yorumlar