Balık Çorbası

1 kg beyaz etli balık
1 baş soğan
4 havuç
4 büyük patates
2 kahve fincanı pirinç
1 küçük kereviz
1 demet maydanoz
12 bardak su
2 yumurta
Yarım çay bardağı limon suyu
Yeteri kadar tuz ve karabiber

Balığın yüzgeçleri kesilir, varsa pulları ayıklanır, solungaçları ve içi çıkarıldıktan sonra bol suda içi, dışı iyice yıkanır.

Düz altı geniş bir tencereye balık oturtulur.Üstüne rendelenmiş soğanla kıyılmış maydanoz, yeteri kadar tuz ve 12 bardak da su konur. Tencere orta ateşe konur.

Yumuşayıncaya kadar haşlanan balık, süzülerek çıkarılır ve bir kenara konur. Üstü kazınıp rendelenmiş havuç, küçük parçalara doğranmış kereviz, kabuğu soyulduktan sonra küçük parçalara doğranmış patates ve pirinç balıktan kalan suyun içine atılır. İyice gevşeyinceye kadar kaynatılır.

Bu arada haşlanmış balık, deri ve kılçıklarından temizlenerek iri lokma büyüklüğünde parçalara bölünür.Tenceredeki sebze ve pirinçler bütünüyle dağılıp gevşeyince ince delikli bir süzgeçten geçirilerek bir başka tencereye boşaltılır. Kap ateşe oturtulur. İçindeki su kaynamaya başlayınca balık parçaları da atılır ve 5 dakika kaynatılır.

Çorba ateşten indirileceği sırada bir kasede yumurtalarla limon suyu iyice çırpılarak köpürtülür. Sonra bu terbiyeyi çırpmaya ara vermeden kaynar sebzeli sudan kaşık kaşık alınır ve terbiyenin içine dökülür. Kase dolunca bu defa tenceredekiler çabuk çabuk karıştırılırken terbiye içine dökülür ve balık çorbası ateşten indirilerek servis kasesine boşaitılır.

Çorbanın üstüne karabiberi de serpildikden sonra servis yapılır.

Balık Çorbası yorumları

  • Image Description
    misafir
    16.01.2009

    resim görmeden çokta ilgimi çekmiyor arkadaşım resimlerini bekliyoruz