Acıktınız mı?

Acıktınız mı?

Teknolojinin ilerlemesi, kadınların daha fazla iş hayatında olması ve bir çok sebep bizleri ev dışında yemek yemeye çoğu zaman mecbur kılıyor. Dışarda yemek yediğimiz yerler arasında en büyük payı iş yeri yemekhaneleri, hastaneler ve okul yemekhaneleri ardından sırayı fast-food restoranlar ve diğerleri alıyor. Peki buralarda yediğiniz yemekler ne kadar besleyici ne kadar güvenli hiç düşündünüz mü?

Bu konuda sizlere birkaç püf noktadan bahsetmek ve bilinçli tüketiciler olma yolunda neler yapılabileceği konusunda bazı vurgular yapmak istiyorum. Soruların cevaplarını verdiğinizde bilinçli tüketiciliğin birkaç adımını görmüş olacaksınız.

1- Yemekhanelerde iş yeri, okul vs. Yemekleri kimler pişiriyor? Hasbel kader bir çantayla ihale almış bir şirket ve kalifiye olmayan personel mi... Eğer çalıştığınız kurumda sizin için ayrılan yemek ödeneği merdivenaltı bir firma tarafından sömürülüyorsa sesinizi çıkarın, şikayet edin gerekirse örgütlenin ve yönetimi daha duyarlı hale getirmek için elinizden geleni yapın, bu işin profesyonelleri olduğunu unutmayın.

2- Yemek malzemeleri tanınır yerlerden mi alınıyor? Örneğin tost aldığınız büfede hijyenik bir ortam var mı ? Eğer cevaplarınız olumsuzsa neden hala oradan alışveriş ediyorsunuz?

3-Sosyal amaçlı çıktığınız bir akşam yemeğinde size sunulan yemekler lezzetli ancak besin değerini kaybetmiş olabilir, garsona veya şef aşçıya hiç yediğiniz yemeğin nasıl pişirildiğini soruyor musunuz?

4-Sağlıksız bulduğunuz ve temiz olmadığını bildiğiniz yerler hakkında neden sesinizi çıkartmıyorsunuz?

5-Örneğin 40 yaşındasınız, tansiyonunuz biraz yüksek ve işyerinizde yemekler çok yağlı ve tuzlu, size ve sizin gibi özel beslenmesi gereken arkadaşlarınız bu duruma boyun mu eğiyor? Yemek firmanızın Diyetisyeninden neden yardım almıyorsunuz, siz talep ederseniz muhakkak yemeklerin durumu düzelecektir.

Bu ve bunun gibi sorularla yanıtlarını sıralamak mümkün. Sağlıklı beslenme ve sağlıklı besin konusunda dikkat edilmesi gereken;Ne yediğiniz

Ne kadar yediğiniz

Nasıl hazırlandığı

Nasıl Pişirildiği

Nasıl servis edildiği

Bütüne baktığınızda bu işin nasıl kontrollerden geçtiği önem taşır.

Bu sorgulamaları herkes kendince yaparsa, görüş ve önerilerini iletirse, hangi sorunların nasıl ortaya çıktığını sorgulayabilir ve konuyu daha fazla açabiliriz. Burada paylaşarak bu bilinci yayalım.

Ancak bu şekilde güvenli ve sağlıklı gıda kavramları ülkemizde daha anlaşılır hale gelecektir diye düşünüyorum.

Ali Selek