Tescilli Adana Kebabı Sertifikası

Adana Ticaret Odası (ATO) tarafından Türkiye'nin çeşitli illerindeki ustalara tescilli Adana Kebabı'nın öğretilmesi için açılan kursa katılanlara sertifika verildi. Adana Ticaret Odası tarafından kentin yemek kültüründe önemli bir yere sahip olan kebabın gelecek nesillere aslına uygun olarak taşınabilmesi amacıyla 4 yıl önce başlatılan çalışmalar devam ediyor. ATO tarafından düzenlenen eğitim seminerinde Türkiye'nin farklı illerindeki kebap ustalarına gerçek Adana Kebabı'nın nasıl yapılacağı uygulamalı olarak anlatıldı.

Müteahhitler Birliği Tesisleri'nde gerçekleşen iki günlük eğitim seminerine Adana'nın yanı sıra Ankara, İstanbul, Bolu, Aydın, İzmir, Muğla ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden 20 kebap ustası katıldı.

Ustalara hijyen ve tescille ilgili oluşabilecek hukuksal sorunlar anlatılırken ikinci günde öğrendiklerini uygulamalı olarak göstermeleri istendi. Sertifika töreninde konuşan ATO Başkanı Şaban Baş, yurtiçi ve yurtdışında yaygın olarak bilinen kebabın geçtiğimiz yıllarda yozlaşmaya ve taklide maruz kaldığını belirterek bu kapsamda başlattıkları çalışmada 4 yıl önce Türk Patent Enstitüsüne Adana Kebabını tescil ettirdiklerini söyledi.

Tescil alınmasının ardından nelerden yapıldığı belli olmayan, içeriği bilinmeyen Adana Kebabı'nın tüketiciye sunulmasının önüne geçildiğini kaydeden Baş, "Hedefimiz Adana Kebabı'nın yurt içi ve yurtdışında aynılezzetle, aynı özellikte tüketiciye sunulmasıdır. 4 yıllık sürede 200'e yayın firma tescilli Adana Kebabı belgesi ve logosu almıştır" dedi. Konuşmanın ardından eğitim seminerine katılan 20 ustaya sertifikaları verildi.