Mandalina dalında çürüyor !

Bu yıl sezonun rekor beklentisiyle başladığı mandalinada havaların sıcak gitmesi nedeniyle fire oranının yüzde 30’lara ulaştığı belirtildi..

Türkiye’de en fazla tanınan mandalina türü olan satsuma mandarin üretiminin önemli bölümünün yapıldığı İzmir ve çevresinde bu yıl rekor ihracat beklentisi, havaların mevsim normallerinin üzerinde gitmesi nedeniyle tehlikeye girdi.

Açıklamalarda bulunan Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu ve Yaş Meyve, Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, satsuma mandarinde geçen yıla göre daha iyi bir sezon yaşandığını ifade etti.


İzmir ve ilçelerinde yoğun olarak tarımı yapılan satsumada geçen yıl kuraklık nedeniyle rekoltenin çok düşük gerçekleştiğini ifade eden Türkmenoğlu, bu yıl ise sezona iyi başladıklarını söyledi.

Sezon başında yapılan rekolte tahminlerine göre üretimin İzmir, Muğla ve Aydın’da geçen yıla göre yüzde 30 artarak 200 bin tona ulaşmasının beklendiğini, kurların verdiği avantaj da değerlendirilerek ihracatta rekor beklentisi içine girildiğini kaydeden Türkmenoğlu, üretimde öngörülemeyen firelerin, rekor ihracat beklentisini tehlikeye düşürdüğünü söyledi. Türkmenoğlu, şöyle konuştu:
“Türkiye’deki üretimlere baktığımızda bu yıl Ege’de yüzde 30, Mersin’de yüzde 40 rekolte artışı olacaktı. Ancak havaların kış mevsimi ortalamalarının üzerinde gitmesi meyvelerin hızlı olgunlaşmasına ve lekelenmesine neden oldu. Sezonun ilk 45 günlük dönemini tamamladık. Normalde 45 gün daha sürmesi gerekiyordu. Ancak meyvelerin erken olgunlaşması nedeniyle 15-20 gün içinde sezonun biteceğini tahmin ediyoruz.
Daha toplama aşamasında fire oranı yüzde 30-40’lara vardı. Bu durum ihracatta da rekor beklentimizi tehlikeye soktu. Sezon başında geçen yılın 3 katına yakın bir artış bekliyorduk ancak iki katını bile bulmayacak gibi gözüküyor.”