Kokoreç ABD'de Görücüye Çıktı


Türkiyede çok sevilerek tüketilen kokoreç nihayet Amerikada satılmaya başladı..Avrupada yasaklanan kokoreç ABD’nin New Jersey eyaletinde bulunan Roka Restaurant’ın sahibi Muhittin Bağrıyanık tarafından satışa sunuldu..

New Jersey eyaletinde bulunan Roka Restaurant’ın sahibi Muhittin Bağrıyanık, kokoreci ABD’de satabilmek için 3 yıldır çalıştıklarını belirterek “Çok zor oldu. Tam 3 yıldır üzerinde çalıştığımız bir proje. Ben 23 yıldır Amerika’da yaşadığımtecrübeme dayanarak bu lezzeti reddedecek insan tanımıyorum. Gıda işidir; hata kaldırmaz, çok temiz olması gerekir, yüzde 1 dahi hata yapamazsınız. Yüzde 100 garantiliürün üretmekteyiz” dedi.

Avrupa Birliği’nin kokoreç yasağına rağmen ABD’de kokoreç için izin alabildiklerini kaydeden Bağrıyanık, “Biz Avrupa Birliği’nin söylemesine rağmen Amerika’da bunu başardık. Bundan sonra Türkiye’den AvrupaBirliği’ne gönderemediğimiz kokoreci, Amerika’dan Almanya olsun, Fransa olsun İngiltere olsun, İsviçre olsun; hepsine ayrı ayrı göndermeyi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Bağrıyanık, kokoreci farklı yerlerde satmak üzere kendilerine talep geldiğini de belirterek “Gelen talepleri önümüzdeki günlerde üretimimize göre değerlendirmek istemekteyiz. Tabii ki biz buraya kadar getirdik, bundan sonra yatırımcılarımızı da bekliyoruz. Avrupa’dan veya Amerika içinden gelebilecek yatırımcılarımıza, kokoreç sevenlerimize kokorecimizi yaygınlaştırmak isteriz. Avrupa artık Amerika’dan kokoreci alabilir. Bize geldikleri zaman kesinlikle Avrupa’ya kokoreç ihraç edebiliriz” ifadelerini kullandı.

New Jersey’deki Roka Restaurant’a gidip kokoreci deneyen Türk vatandaşları da memnuniyetlerini dile getirdi. Bir vatandaş, Türkiye’den uzakta pek çok şeye hasret olduklarını dile getirerek şöyle konuştu:

“Onlardan birisi de yemek kültürümüz. Muhittin Bey ve arkadaşları önemli bir mesafe kat etti. Damak tadımız olan kokoreci hem bürokratik hem de diğer engelleri aşarak önümüze getirdiler. Burası Türkler’in en uğrak yeri olacak. Muhittin Bey ve arkadaşlarına teşekkür ediyoruz. Bizi vatana hasret bırakmıyorlar”

Kokoreci deneyen bir başka vatandaşsa “Türkiye’dekinde çok fazla baharat oluyor. Buradaki daha azbaharatlı. Çok daha lezizdi” yorumunda bulundu.