Bir dilim kek deyip geçmeyin!

Dr. Ağar uyarıyor: ''Komşunuzla içtiğiniz kahve 67, ikram edilen 1 dilim kek 200 kalori olarak kilo hanenize yazılır''

Yaz yaklaştı, kilolarından şikayetçi olanlar, artık toparlanmanın zamanı...

Akupunkturist, Kardiyovasküler Anestezi ve Beslenme Uzmanı Dr. İsmail Ağar, Bugün gazetesindeki yazısında bakın nasıl uyarılarda bulunuyor...

"Bir yumurtadan peynirli omlet, 1 elma, 1 dilim ekmek, 1 bardak yoğurt, basit, hiçbir kalori abartısı olmayan bir öğün geçirdiniz. Bu tip bir menüden ortalama 200 -230 kalori alarak sofradan kalktığınızı düşünelim.

60 kilo biri olarak 15 dakika ütü yaptınız, 15 dakika TV izlediniz, bakkala uğrayıp geldiniz. 40 dakikalık bir süre geçti ve bu süre içinde ancak 67 kalori yakabildiniz. O sırada komşunuz kahve içmeye geldi, orta şekerli bir kahve yaptınız keyifle içiyorsunuz 20 kalori de oradan aldınız...

HARCADIĞINIZ KALORİ İLE ALDIĞINIZ KALORİ DENGESİ ALEYHİNİZE İŞLİYOR
Hayat boyu elbette sürekli kalori hesabı yapmak mümkün olmadığı gibi, sağlıklı bir durum da değildir ama hangi yiyeceklerin ve hangi durumların size kalori yükü olacağını bilerek bunlar arasında tercih yapmak mümkün ve sağlıklı bir yöntemdir.

NE YEDİĞİNİZ ÖNEMLİ
Bazı insanlar aldığı yüklü kaloriyi meşrulaştırmak için kendine psikolojik destek sağlayacak birtakım yöntemler geliştirir. Ya da çocuğunu bu yolda motive eder. En sık duyduğumuz söz, “Ye yavrum yakıyorsun nasıl olsa.” Doğru! Çocuklar gelişme çağında sağlıklı ve iyi beslenmelidir. Ancak unutulmaması gereken nokta ne yediğinin önemli olduğudur. İşte aynı şekilde yetişkinlerin kendileri için geliştirdiği bir mekanizmada buna benzer. 1 dilim kek, börek yiyip yürürüm, yakarım, demek gibi...

BİR DİLİM KEK DEYİP GEÇMEYİN
Bir dilim kekten yaklaşık 200 kalori aldığınızı düşünün. Bu kaloriyi yakmak için neler yapmanız gerektiğine bakalım:
- 1 saat tempolu yürüyüş.
- Yarım saat merdiven çıkmak.
- 1 saat süpürge ile ev temizliği. Eğer bu bir dilim keki yedikten aldığınız kaloriyi yakacak bir aktivitede bulunmuyorsanız 200 kalori haneye yazılmış olacak ve baskülde kilo olarak karşınıza çıkacaktır.

İŞTE HESAPLAMANIZ İÇİN BİRKAÇ KALORİ BİLGİSİ
- 1 dilim baklava: 140 kalori
- 3 adet tulumba tatlısı: 180 kalori
- 1 dilim kremalı pasta: 450 kalori
- 1 dilim börek: 150 kalori
- Çay: Günde 100, haftada 700, ayda 2800 kalori

YAĞ ORANI 100 KALORİDE 3 GRAMDAN FAZLA MI?
Dışarıdan aldığınız ürünlerin üzerinde yazan kalori ve yağ oranlarına dikkat edin. Yağ oranı, 100 kaloride 3 gramdan fazla olan besinlerden uzak durun.

Bölgesel fazlalıklardan şikayet edenler yedikleri yiyeceklerdeki yağ oranlarına ve tükettikleri yağ miktarına dikkate almalıdır.

Farkında olduğunuz yağlar kadar fark etmeden tükettiğiniz salatadaki peynir süt ve yoğurttaki yağları da hesaba katmanız gerekir.

Kalça, göbek, karın, basen gibi bölgerde toplanmayı seven yağlardan mümkün olduğu kadar uzaklaşmaya çalışın."