Türk Kahvesi İçmek Kanser Riskini Azaltıyor !Kahvenin kalp hastalığı ve kanser gibi çeşitli hastalıklarına neden olduguna dair yanlış bilgiler mevcuttu.. Fakat son zamanlarda yapılan araştırma kahvenin zararı olmadıgı gibi yararlı oldugunu ortaya koydu..

Birçok insan için kahvenin faydası risklerinden fazla..

Mayo Clinic'te yer alan habere göre, en son yapılan araştırmalarda kahve ile artan kanser ve kalp krizi arasında risk bulunmadı. Daha önceki araştırmalar, sigara ve fiziksel hareketsizlik gibi yüksek riskli davranışları hesaba katmıyordu.

ABD`de Scranton Üniversitesi bilim adamları, yaşlanmayı geciktiren, kanseri önleyen anti-oksidan maddelerin en çok kahvede bulunduğunu keşfetti..

. DÜNYANIN dört bir yanında onca ceşidi bulunan kahvenin zararlarını sağlık uzmanları yıllardır herkese ezberlettirdiler. Fazla miktarda tüketildiğinde başta yüksek tansiyon olmak üzere çeşitli rahatsızlıklara neden olduğunu bilmeyen kalmadı. Ancak bu kez bilim adamları kahvenin faydalarını ortaya koydu. ABD`nin Scranton Üniversitesi`nden bir grup bilim adamı, kahvenin, yaşlanmayı geciktiren, kanseri önleyen anti-oksidan olarak zengini olduğunu keşfetti. Söz konusu kahve, Türk usulü pişirilen kahve... ARAŞTIRMAYI yapan Scranton Üniversitesi`nden Profesör Joe Vinson, `Anti-oksidanların birincil kaynağı kahve. Diğer besinler de de var. Ancak kahvedeki anti-oksidan maddeler açık arayla hepsini geçiyor` diyor. Kahvenin karaciğer ve bağırsak kanseri, Tip 2 diyabet ve Parkinson hastalığı riskini azalttığı bir süredir konuşuluyordu. Kahvedeki yüksek anti-oksidan özellik, bu etkilerin bir kısmını açıklıyor. Ancak araştırmayı yapan doktorlar şu uyarıda bulunmayı ihmal etmiyor: `Günde bir-iki kahveyi aşmayın.

Yine de, araştırmalar kahvenin bazı riskleri olduğunu da destekliyor. Yüksek miktarda filtresiz kahve tüketimi kolesterol seviyesinde orta derecede artışa yol açıyor. Bir başka araştırmaya göre ise, bir günde içilen 2 ya da daha fazla sayıda kahvenin, kafeinin vücutta çökmesini yavaşlatan genetik değişikliğe sahip insanlarda kalp hastalığı riskini artırabildiği belirlendi.

Daha sonralarda yapılan araştırmalar ise, kahvenin Parkinson, tip 2 şeker ve karaciğer hastalığına karşı önleyici faydası olduğunu ve yüksek miktarda antioksidan içerdiğini gösteriyor. Son olarak, günde 4-7 fincan kahve tüketimi özellikle hassas bireylerde asabiyet, bunalım, uykusuzluk ve acelecilik gibi problemlere yol açabilmekte..