kahve tohumunun ürün kalitesi

kahveyi öğütme zamanı, kavurma zamanı, pişirme kaplarının temizliği, kullanılacak suyun kalitesi yudumlayacağınız kahvenin kalitesini belirler.
Satın alacağınız kahve, kalitesiz kahve olmadığı sürece yukarıda açıklanan pek çok şartın etkinliği azalacaktır. Kıvamında kavrulmuş ve çok yeni çekilmiş kahve, filtre edilmiş su, son pişirmelerinizden sonra yağdan arındırılmış pişirme kapları kulanıyorsanız, iş artık sadece kahve tohumunun kalitesine kalmış demektir.
Süpermarketlerde satılan kahve türleri çoğunlukla Coffea arabica (arabika) veya Coffea canephora (robusta) türleridir. Arabika türü daha çok tat veren lezzetlere (flavor) sahipdir. Robusta türü ise az tatlar içerir ama çok daha fazla oranda kafein içerir. Ürünün eldesi de daha ucuzdur.
Her iki türün ayrı ayrı doğal özellikleri olabildiği gibi. Üretim çeşitliliğinden kaynaklanan farklılıkları da vardır. Tat açısından, arabika türünün alt türleri arasında da tatlı-yumuşak veya acı-keskin aralıklarında farklar hissedilir. Bu türün kavrulmamış hali ahududu kokusundadır. Kavrulmuş hali, tatlı meyvelerin parfümeri kokusundadır. Robusta’nın tadı doğal haşhaş tadına yakındır, yulaf ezmesini de andırır. Kavrulmamış hali ham ceviz, fındık gibi yemişlerin kokusundadır. Kavrulmuş hali yanmış lastiğe benzetilebilir.
Yetiştirilme açısından, arabika türü genelde hassas davranır. Kötü üretim koşullarına hiç dirençli değildir. Yüksek rakımda yetişir. Tropik iklimin serin yerlerini tercih eder. Çok nemli alanlarda yetişir. Zengin toprak karışımı, gölge ve güneş tercihidir. Soğuğa dayanır. Robusta, kötü tabiat koşullarına dirençlidir. Düşük rakımları tercih eder. Ucuz üretim ve işleme koşullarına uygundur