Toz kırmızı pul biberin faydaları

Patlıcangillerden, ülkemizde bol yetişen, tazeyken yeşil ve çoğu zaman acı meyveleri olan bir bitkidir. Kuruyunca kırmızı olur. Ükemizde kırmızıbiber, Avrupa'da Paprika diye anılan bu cins biber tazeyken bile kırmızıdır ve genellikle çok acıdır.

NASIL YAPILIR?

Bütün biberler kurutulup kırmızı bir renk aldıktan sonra toz durumuna getirilir, buna "kırmızıbiber" adı verilir ve "çok acı", "acı", "az acı" ve "tatlı" olarak ayrı,ayrı satılır. Kırmızı renkli domates biberinden "biber salçası" yapılır. Biber salçası Güney Anadolu'da çok kullanılmaktadır. Bazı bölgelerde güneşte kızarmış tatlı biberlerden de biber salçası yapılmaktadır. Toz kırmızı biber acı ve tatlı taze biberlerin kurutulup, dövülmesinden elde edilmiştir. Güney Amerika kökenli bir baharattır.

FAYDALARI

Kırmızı biber konusunda yapılan bir araştırma çok ilginç bir gerçeği ortaya çıkardı. Yeşil biber denilince, C vitamini akla gelir; içeriğinde bulunan “capsicin” maddesinin oranına göre meydana gelen acılık iştahı arttırıcı vasfı ile birlikte sindirim sistemine bir çeşit dezenfekte edici madde olarak ayrı bir önem taşımaktadır.

C vitamini içeren kırmızı biberin insan sağlığı açısından faydalı olduğu kalp krizi riskini azalttığı uzmanlar tarafından söylenir. Baharat üreticisi McCormick firmasının araştırmasına göre kırmızı biberin faydaları bununla da sınırlı değil. Acı biber, ishali kesiyor, grip ve soğuk algınlığına da çok iyi geldiği yazıldı.

Depresyondan kurtulmak için: (Ayur-veda: eski Hint hekimliği) 1,5 gr. kırmızıbiber, 1,5 gr. karabiber, 1 tatlı kaşığı balla karıştırılıp, biraz sütle içileceği, uyarıcı, mide usaresini kamçılayarak hazmı kolaylaştırıldığı, zihni olumlu etkilediği, kan dolaşımını hızlandırıldığı. İştah açtığı, idrarı artırdığı, böbrek, dalak ve pankreası olumlu etkilediği, uzmanların araştırmalarında söyleniyor.

Ülser, sistik, basur, varis, karaciğer vb. rahatsızlıkları olanlar asla yememelidir. çok asabi ve hırslı insanlar da yememelidir, diye uzmanların araştırmalarında söyleniyor.

Toz kırmızı pul biberin faydaları yorumları

 • Image Description
  şükrü
  06.03.2010

  yanlış basure ve karaciğere çok faydalı.HBS Ag Yİ tedavi eder.

 • Image Description
  lezzet tutkunu
  07.03.2010

  Basurda özellikle tahriş eden yiyeceklerden kaçınılması gerektiği her uzman doktor tarafından vurgulanır. Acı, ekşi vb.

  bkz:

  http://www.uzunhayat.com/saglik/anal-bolge-hastaliklari.html

  diğer yazdığınız hastalıklar hakkında geniş bilgi için bkz;

  http://www.uzunhayat.com/

 • Image Description
  misafir
  30.06.2010

  ishal konusunda şahsen emin değilim çünkü ne zaman acı biber
  vb. yesem tam tersi ishal gibi oluyorum.

 • Image Description
  misafir
  18.09.2010

  unutmayın pul bibere yağ çok az katılır ve tuz ise katılmaz.
  dolayısıyla toz biberin fiyatı pul biberden pahalı veya çok yakın olmalıdır aslında.
  Çok ucuz ürünlerden kaçının derim...
  Markalı dahi olsa araştırmadan sakın yemeyin,dikkatli tüketin...
  bilginize...
  Aynı durum karabiber için de geçerli...
  Hiç düşündünüz mü acaba?
  Çekilmiş karabiber tane karabiberden niye ucuz diye???
  İyi günler...

 • Image Description
  misafir
  25.06.2012

  ha oraya pulbiber varmidur