Balıkların Özellikleri Ve Pişirme Şekilleri

Yurdumuzda avlanan başlıca deniz balıklarının özellikleri ve pişirme şekilleri :

HAMSİ : Karadeniz ve Marmara’da avlanan,çok yenen küçük,lezzetli,pulsuz bir balıktır.Buğulaması,tavası yapılır,yağda kızartılır.Kış aylarında özellikle Aralıkta en lezzetlidir.Tuzlanmış,dondurulmuş ve konserve olarak da tüketilir.Unu ve yağı sanayide değerlendirilir.

İSTAVRİT : Eti lezzetli,pullu balıktır.Her mevsimde avlanır.Fakat Mayıs – Ağustos aylarında yumurtladığından lzeetli değildir.Büyüklerine karagöz istavriti denir.Genellikle tavası yapılır.Donmuş,tuzlanmış,yağ içinde konserve edilmiş ve tütsülenmiş olarak da değerlendirilir.

MERCAN : Açık kırmızı renkli,eti beyaz,pullu çok lezzetli kıymetli bir balıktır.Mevsimi Kasım – Mayıs aylarıdır.Izgarası,tavası,haşlaması yapılır.

USKUMRU : Pulsuz,siyah etli balıktır.Mevsimi Ekim – Mart aylarıdır.Izgarası,dolması yağılır.Zayıf zamanlarında kurutulur ve çiroz olarak satılır.

SARDALYA : Pullu,lezzetli küçük bir balıktır.Buğulaması,ızgarası yapılır.

KEFAL : Pullu,iri,lezzetli,ticari değeri yüksek bir balıktır.Mevsimi Ekim – Nisan aylaıdır.Tavası,haşlaması yapılır.Tatlı sularda yaşayan cinsleri de vardır.

KIRLANGIÇ :Beyaz etli lezzetli bir balıktır.Haşlaması,çorbası,yahnisi yapılır.

KILIÇ BALIĞI : Eti lezzetli,pullu,büyük bir balıktır.Mayıs’ta Karadeniz’e,Eylül’de Marmara’ya göç eder.Mevsimi Eylül – Kasım aylarıdır.Yağlı zamanlarında ızgarası ve şişi,yağsız iken tavası yapılır.

KALKAN : Yuvarlak,yassı vücutludur.Üzerinde pul yerine küçük kemiksi yumrular (bunlara düzme denir) bulunur. Mevsimi Mart –Haziran aylarıdır.Eti lezzetlidir (Erkeğinin eti makbuldür) Tavası yapılır,haşlanır.

PALAMUT : Esmer etli,pulsuz balıktır. 10 cm.den 75 cm. kadar boyda olanları vardır.Çingene palamutu,kestane palamutu,kestane palamutu,Tarık gibi isimler alır.Mevsimi Ağustos – Ekim aylarıdır.Tavası,fırını yapılır.

LEVREK :Beyaz etli,irice,pullu balıktır.Yaz aylarından sonbahara kadar yumurtlar.Mevsimi Eylül –Ekim aylarıdır.Haşlaması yapılır.Büyük levreklerden çıkarılan filetolar ızgara,tava olarak pişirilir.Tatlı sularda yaşayan cinsleri de vardır.

ALABALIK : Soğuk,durgun sularda bulunan turuncu etli,lezzetli bir balıktır.Balık çiftliklerinde sofra balığı olarak üretilmektedir.Yaşadığı yere göre,göl alası,deniz alası,dağ alası gibi cinsleri vardır.Tavası yapılır.

SAZAN : Büyük balıklardandır.Tatlı sularda yaşar.Kalın gövdeli,iri pullu,lezzetli bir balıktır.

YAYIN : Tatlı sularda yaşayan lezzetli büyük balıklardır.

NOT : Kırmızı etli balıklar yağlıdırlar ve sindirimleri daha zordur..Haşlamaya dayanıklı değildirler..Genellikle tavası,pilakisi ızgarası yapılır..Beyaz etli balıklar fazla yağlı olmadıklarından sindirimleri kolaydır..Haşlamaya elverişlidirler..

METGE // ETLER