GDO'lu ürünler

warning: Creating default object from empty value in /home/lezzet/domains/lezzetvadisi.com/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

GDO'lu 25 ürün Türkiye'de

Daha önce sadece GDO’lu mısır ve soyaya izin veren Bilimsel Komite, aldığı son kararla GDO’lu şekerpancarı, maya, patates, pamuk, bakteri biyokütlesi ve kolzanın da ithalatına izin verdi.

Böylece bugüne kadar Türkiye’ye genetiği değiştirilmiş 9 çeşit mısır, 3 çeşit soya, 3 çeşit kanola, 6 çeşit pamuk, 1 çeşit şekerpancarı, 1 çeşit maya, 1 çeşit patates, 1 çeşit bakteri biyokütlesi olmak üzere toplam 25 çeşit genetiği değiştirilmiş ürün ithalatına izin verildi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, 26 Ekim 2009’da Resmi Gazete’de yayımlanan “Gıda ve Yem Amaçlı Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerinin İthalatı, İşlenmesi, İhracatı, Kontrol ve Denetimine Dair Yönetmelik” ile GDO’ lu ürünlerin Türkiye’ye girişinin yasaklanacağı iddia edilmişti.

GDO'ya ihtiyacımız var mı?

Genetik çeşitlilik bakımından zengin olan ülkemizin GDO'lu ürünlere ne kadar ihtiyacı var?

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Arslan, Türkiye’nin, sahip olduğu iklim sebebiyle genetik çeşitlilik bakımından zengin bir ülke olduğunu, Türkiye’de 11 bin çeşit bitkinin bulunduğunu söyledi.

Gaziantep Fitnet Nuri Tekerekoğlu Anadolu Lisesi tarafından Gaziantep Ticaret Odası toplantı salonunda "Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO)" konulu konferans düzenlendi.

Arslan, konferansta, giderek çevre koşullarının farklılaşması, ısınması ve beraberinde kuraklığın ciddi bir probleme neden olduğunu, bu nedenle giderek artan nüfusa ve açlığın önüne geçilmesi için daha zengin bir beslenmenin sağlanması amacıyla çeşitli bitkiler yetiştirildiğini belirtti.

Anket

Sitemizle nasil tanistiniz?:

Son yorumlar

İçeriği paylaş