Altınbaşak Otu Faydaları

hendeklerde, orman kıyılarında, eğimli çayırlarda ve ağaçları kesilmiş orman bölgelerinde yetişir. Yöresel olarak yahudi otu ve altınasa adıyla da bilinir. Tüylü ve altın sarısı çiçeklerle bezeli sapı 80 cm kadar yükselebilir. Ağustos'da, çiçeklenme başlangıcında, bitki sapının orta bölümünden kesilir. Gölgelik ve havadar bir ortamda yüksek bir yere asılır ve iyice kurumaya bırakılır. Saplarla birlikte çok ince kıyılır ve hava almayan kaplarda saklanır. Eterli uçucu yağlar, tanen, Saponin, flavonoids ve astringnet principle içerir. İdrar artırıcı, gaz söktürücü ve antiseptik özelliği vardır. Altınbaşak, bağırsak hastalıklarında ve kanamalarında kullanılır. Ama, her şeyden önce böbrek hastalıklarına karşı olağanüstü bir şifalı bitki olarak övülür. Bitkinin çiçekleri ve yaprakları serinletici bir etkiye sahiptir. Bitki, bedendeki fazla sıvıyı atabilme yeteneğine sahip oldugu için, her tür böbrek ve mesane hastalığında önerilir.

UYARILAR:

Bilinen hiç bir yan etkisi yoktur. Kronik böbrek hastalıklarında doktora danışılması doğru olur.Kullanım Biçimleri :

Çay hazırlamak : Bir tatlı kaşığı kurutulmuş ve ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır ve üstü kapalı olarak 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-4 bardak çay, aç karnına veya öğün aralarında, soğutulmadan içilir. Taze bitki kullanılması durumunda 4-5 dakika demleme süresi yeterlidir.

Tentür: Günde 3-5 kere, 10-15 damla D1 inceltisindeki tentür doğrudan dil üstüne veya yarım kahve fincanı suya eklenerek alınır. Çay olarak kullanıldığı her yerde tentür olarak da kullanılabilir.

Üçlü Çay Harmanı : Sarı ballıbaba, altınbaşak ve yoğurtotu eşit oranda karıştırılır. Bu karışımdan yarım tatlı kasığı dolusu , orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 5-6 dakika demlendikten sonra süzülür. Gün boyunca 2-4 bardak içilir

Altınbaşak Otu Faydaları yorumları

 • Image Description
  ali çörekçi
  27.03.2009

  böbrek hastasıyım ALTINBAŞAK otunu samsun yöresinde ki aktarlarda bulamadım satın alabileceğim yer varmı teşekkür ederim.

 • Image Description
  semikam
  08.01.2010

  Merhaba Arkadaşlar
  Altınbaşak otunu deneyen böbrek hastaları varmı? Deneyimlerini paylaşırlarsa çok sevinirim. İddia edildiği gibi böbrek hastalarına iyi geliyormu.Birde toplama zamanı hangi aylardır taze ve güvenli olarak nereden temin ederim. Teşekkürler

 • Image Description
  burhan
  13.02.2010

  arkadaşım biraz önce altınbaşak otu aldım.aldığım yere daha yeni gelmiş.
  buradan bana ulaşırsan ben sana buradaki aktarın adresini ve telini bulurum.

 • Image Description
  Nihat
  28.11.2010

  Bende kronik böbrek yetmezliği vardı. Kreatinin 2.6; Potasyum 6 idi. Gittiğim doktorlar "Bu değerler geri döndürülemez, ancak burada tutmaya çalışacağız" dediler. Ben ise, (Altınbaşak, Yoğurtotu ve Sarı ballıbaba) eşit karışımından yaptığım çaydan (ince kıyılmış bitki karışımından 1 tatlı kaşığı bitkiyi bir orta boy bardak kaynar suya katıp 10 dakika demledikten sonra süzüp) günde 2 bardak. içtim. Bir iki ay sonra çok faydasını gördüm. Ayrıca günde 1,5 litre su içmeye dikkat ettim. Halen de günde bir bardak çay içmeye devam ediyorum. Şu anda kreatinin 1.3; Potasyum ise 5 tir. Yanı doktorumun dediğinin aksine kandaki tehlikeli maddeler normale inmiştir. Bu otların toplanma zamanı takriben haziran - ekim aylarıdır. Ben kolay olsun diye baharatçılardan alıyorum.
  Şifa dileklerimle.