Narın Faydaları


Haziran-Temmuz aylarında kırmızı renkli çiçekler açan, iki ile beş metre boylarında ağaççıklardır. Gövdeleri gayri muntazamdır. Yapraklar karşılıklı, parlak renkli, ince-uzun şekilli, kısa saplı ve kırmızı kenarlıdır. Çiçekler kısmen sapsız, tek tek ve birkaçı bir arada bulunur.

Çanak yaprakları kırmızı renkli, dökülmeyen ve etlidir. Meyveleri küre şeklinde ve portakal büyüklüğünde, önceleri yeşil, olgunlukta kırmızımsı renkte, derimsi kabuklu, çok tohumlu ve etlidir.

Meyvenin yenen kısmı, etli ve bol usareli olan tohumlarıdır. Bir nar meyvesinde 600 civarında tohum bulunur.Tohumların renkleri beyazdan koyu kırmızıya doğru değişik renk tonlarına sahiptir.

FAYDALARI:

>Tansiyonumuzu olumlu bir şekilde düzenler

>Kalbimizi korur düzenli çalışmasına destek olur

>Enfeksiyona karşı vücut direncini korur ve artırır

>Enerji verir, yorgunluğu giderir

>İdrar söktürücü etkisiyle toksin atımını sağlar

>Bağışıklık sistemini güçlendirir hastalıklara karşı korur

>Kolesterol ve kan şekerimizi regüle eder artmasını engeller

>Bağırsak parazitlerinin düşmanıdır, iyi bakterilerin artmasını sağlar

>İshali (diare) önler tedavide destek sağlar

>Ciltte olumlu katkısı vardır, pürüzsüz görünüm sağlar

>Cilt enfeksiyonlarında olumlu katkısı vardır

TIBBİ KULLANIM

100ml nar suyu, yetişkin bir insanın günlük C vitamini gereksiniminin %16’snı karşılar. Nar suyu ayrıca B vitamini ve potasyum içerir. Çeşitli diyet ürünlerinde nar özü kullanılmaktadır. Çünkü nar özü şeker, kalori ve katkı malzemeleri içermemektedir.

Nar meyvesinin kabuğu, ishale karşı (% 15'lik) çay halinde kullanılabilir. Nar, çarpıntıya iyi gelir. Mideyi kuvvetlendirir. Et kısmı ile sıkılıp içilirse, safra söker, pekliği giderir. Nar ağacı kabuğu çok eskiden beri bilhassa bağırsak şeritlerine (tenyalara) karşı kullanılır. Bu yüzden veteriner hekimliğinde özellikle sığırlardaki tenyalara karşı kullanılır.
UYARI:Yalnız zehirlenmelere yol açabileceğinden dikkatli olunmalıdır.

Nar suyu virüs önleyici özelliğinden ötürü diş taşı temizlemede kulanılır. Nardaki tanin maddesinin kalp krizi riskin düşürdüğünü ortaya koyan çalışmalar yapılmaktadır. Nar tohumu yağının, estrojen sentezlenmesini engelleyerek, göğüs kanseri hücrelerinin üremesine karşı etkili olduğu düşünülmektedir. Son zamanlarda, nar suyunun prostat kanseriyle mücadele etmede kullanılıp kullanılamayacağı araştırılmaktadır.

Narın Faydaları yorumları

 • Image Description
  sevdatufanı
  21.12.2009

  ayrıca dolmalara sarmalara ve salataya da katıyoruz...çok güzel lezzet veriyor...teşekkürler bu güzel bilgileri paylaştığınız için...

 • Image Description
  Aşçı
  21.12.2009

  Sevdatufanı kardeşim, yorumunuzdan ve konuya ilginizden dolayı biz teşekkür ederiz :)

 • Image Description
  misafir
  27.10.2010

  nar aynızamanda çok gzel zayıflama için güzel bir meyvedir