Mandalinanın Faydaları

Sonbahar ve kış aylarının sevilen meyvalarından olan mandalina, zengin bir B ve C vitamini kaynağıdır. Aynı zamanda yüksek miktarda şeker içerir, serbest asit oranı oldukça düşüktür. Bir ufak mandalinada bazı büyük portakallardan daha fazla C vitamini vardır.Portakalı sindirmekte güçlük çeken birçok kimse, mandalinayı rahatlıkla yiyebilir.

Kanı temizler. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Damar setliği ve felçte faydalıdır. Sinirleri yatıştırır. Akşam yemeğinden sonra yenecek 1-2 mandalina uykusuzluk çekenlere faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip olanlara iyi gelir.

Mandalina Nasıl Kullanılır? Taze meyve olarak yenebileceği gibi reçeli de yapılabilir. Ayrıca, kabuklarından esans elde edilir. Özellikle Kabukları ince kıyılıp doğrudan ya da kek, pasta gibi tatlılara katılıp yenirse kalp ve damar sağlığı açısından faydası görülür.

Mandalinanın Faydaları yorumları

  • Image Description
    tolga
    25.12.2011

    alkali bir meyve oldugundan içindeki super bileşim miraller sayesinde sinirleri yumuşacık yapar.en ufak sıkıntı uzuntu takıntı bırakmaz.ozellıkle tatlı olmasına dııkat edınız.cunku tatlı olan daha az asitlidir.ve mersin mandalinasını tavsıye ederım ben şahsen.ben kayserideyım buraya bolca geliyo.bılmem bulundugunuz tarafta bulunurmu.tatlısı ozellikle kış aylarında kılo kılo yenecek guzellıktedır.sınırlerıde muhteşem yapar.ah ah ınsana huzur verır kı pamuk gıbı.mahrum kalmayın mandalınadan.