S - ş

Silkme : Çeşitli sebzeler ve etle pişirilen bir tür sıcak yemeke verilen addir.

Soğan (Piyaz) : Kabukları soyulan soğan ikiye kesilir. Kesilmiş yüzü altta kalacak şekilde kesme tahtasına konur. Birbirine paralel çok ince dilimler halinde kesilir yada bir diger tarifi sekliyle yarim ay seklinde ince ince kesilmesine denir.

Sote Etmek : Eşit parçalara ayrılmış sebze veya etin sürekli karıştırılarak kahverengileşinceye kadar pişirilmelerine sote etmek denir.Yada bir diger adiyla sotelemkte cok kullanilanlar arasindadir.

Şok haşlama: Sebze, meyve, veya deniz ürünlerini, kaynamakta olan suya daldırıp çıkarma işlemine denir.
Blanşe etme.
Şok pişirme: Özellikle pişme süresi bakımından önem taşıyan şok pişirme için mikrodalga fırınlardan yararlanılır. Mikrodalga fırın, su moleküllerinin yer değiştirmesi yöntemiyle pişirme sağlar ve yani yiyecekler ne kızarır, ne de haşlanır. Lezzeti yoğun olarak korumak için yiyecekler ağızları kapalı olarak pişirilmelidir.(Buna cok önem gösterin) Mikrodalga fırınlarda seramik ve porselen yerine cam veya plastik kaplar tercih edilmelidir.Cam her zaman ve her sekilde daha sagliklidir.
Mikrodalga fırınlarda normal yemek pişirme süresinin yaklaşık olarak üçte biri yada dörtte biri kadar zaman alır. Pişirilen yemeğin yoğunluğu, sıcaklığı, miktarı önemli faktörler arasında yer alır. Şok pişirmede yiyecekler kendi sularının içinde pişerek tüm doğallıklarını korurlar. Mikrodalga fırında her zaman küçük ve ince yiyecekleri ortaya doğru, büyük ve kalın yiyecekleri de tepsinin kenarlarına doğru yerleştirin. Et pişirirken de büyük parçalar yerine küçük parçalara bölünmüş etleri tercih edin ki sizin isinizde kolaylassin.

Şurup: Şeker, su ve limonun birlikte kaynatılmasından elde edilir ve tatlıların üzerine dökülür. Şerbet olarakta gecer halk arasinda.