çikolata temperleme

Çikolata Eritme ve Temperleme İşlemi

İçi boş figürler yaratmak, kekleri ve pralinleri kaplamak veya dökme/kalıplama tekniğini kullanarak spesiyal çikolatalar üretmek için kullanılacak tüm çikolatalar önceden temperlenmiş olmalıdır.. Kısaca, her ne zaman çikolatanın mükemmel parlaklığa ve sertliğe sahip olması gerekiyorsa.
Yemeklere aroma vermesi amacıyla çikolata eklediğinizde (örneğin muslar ya da Bavyera kremaları hazırlarken), genellikle çikolatayı eritmek yeterlidir. Temperleme bu örneklerde gerekli değildir.

Çikolata Nasıl TemperlenirÇikolata Temperleme Nedir? çikolata nasıl temperlenir

Çikolatanın çalışma sıcaklığıyla ilgili olan temperlemenin amacı; çikolatanın içindeki kakao yağını önceden kristal forma getirmek içindir. Temperleme sırasında, çikolatadaki kakao yağı stabil kristal formuna dönüşür. Ve bitmiş ürüne soğuduktan sonra sertlik, çekme kuvveti ve parlaklık sağlar. Çikolata normal şekilde eritilirse (40-45°C arası) ve sonra çalışma sıcaklığında soğumaya bırakılırsa, bitmiş ürün parlak olmayacaktır.

Çikolata Temperleme

Çikolata temperleme nedirEğer çikolatayı eritirseniz ve soğumaya bırakırsanız, mat ve üzerinde gri tonlarında çizgiler olan bir görüntü elde edersiniz aynı zamanda yediğiniz zaman ağzınızda kumsu bir yapı bırakır. Diğer bir yandan temperlenmiş çikolata ise parlak, kendine özgü rengi yediğiniz zaman ağızda eriyen ve düzgün bir tat bırakır, kısacası temperleme işlemi çikolata için çok önemlidir.