Çikolata Çeşitleri Nelerdir


Çikolatanın yemek için binlerce çeşidi olsada bunlar işlem görmüş çikolatalardır..Ham çikolata ve pasta ve pastacılıkta kullanmak üzere üretilen Çikolata 3 ana gruptan oluşur..

Öncelikle çikolata nedir hatırlayalım..Çikolata, kakao ürünleri (kakao tozu, kakao kitlesi ve kakao yağı) ile şeker veya tatlandırıcı, süt veya süt ürünleri ve aroma maddelerinin ilavesi ile tekniğine uygun şekilde üretilen gıda maddesidir. Çikolata besin değeri yüksek, bedeni geliştiren ve enerji veren bir yiyecektir.

Kaç çeşit çikolata vardır?
Üç ana çeşit çikolata bulunmaktadır; sütlü çikolata, bitter çikolata ve beyaz çikolata.

Sütlü çikolata nedir?
Sütlü çikolata, bileşiminde en az % 2,5 yağsız kakao kuru maddesi olacak şekilde en az % 25 kakao kuru maddesi içeren, ayrıca en az %14 süt kürü maddesi ve en az % 3,5 süt yağından oluşan, kakao yağı ve süt yağı toplam miktarı ise en az %25 olan çikolatadır.

Bitter çikolata nedir?
Bitter çikolata, bileşiminde en az %18 kakao yağı ve en az % 14 yağsız kakao kürü maddesi olacak şekilde en az % 35 toplam kakao kürü maddesi içeren çikolatadır.

Beyaz çikolata nedir?
Beyaz çikolata, bileşiminde en az %20 kakao yağı ve en az %14 süt kürü maddesi içeren ve en az %3,5′i süt yağı olan çikolatadır.