İncirli Cevizli Yaş Pasta Tarifi

Oktay Ustadan çok lezzetli bir pasta..İncirli Cevizli Yaş Pasta


Önce incirleri haşlıyoruz..Haşlanan incirleri doğrayıcıdan geçirip püre haline getiriyoruz. Eğer incirler topaklanırsa inciri haşladığımız suyu döküp öyle karıştırıyoruz.

Malzemeler

3 Yumurta
1 Çay B. Toz Şeker
3 Çorba K. Un
1 Pk. Vanilya
1 Pk. Kabartma Tozu
Yarım Çay B. Su

Kreması İçin:
1 Su B. Süt
1 Çorba K. Un
3 Çorba K. Toz Şeker
1 Kase İncir
1 Tatlı K. Tarçın
1 Çay B. Toz Ceviz

Islatmak İçin:
Şekerli Su

Üzeri İçin:
1 Kase Köpürtülmüş Şanti
1 Pk. Bitter Çikolata
Badem
Toz Ceviz

Hazırlanışı:

Keki için, şeker ve yumurtaları karıştırma kabına koyup 4-5 dakika mikser ile çırpıyoruz. Un, vanilya, kabartma tozu ve suyu döküp karıştırmaya devam ediyoruz.

Yağlanmış çember bir kalıba döküyoruz. Önceden ısıtılmış 175 derece fırında pişiriyoruz. Kreması için, süt ve şekeri tencerenin içine koyup ocağın üzerine alıyoruz.

Şeker eridikten sonra un ve tarçını katıp koyu bir kıvam alana kadar sürekli karıştırarak pişiriyoruz. Soğumaya bırakıyoruz. Toz cevizi katıyoruz. incirleri haşlıyoruz.

Haşlanan incirleri doğrayıcıdan geçirip püre haline getiriyoruz. Eğer incirler topaklanırsa inciri haşladığımız suyu döküp öyle karıştırıyoruz. Püre olmuş incirleri
kremaya katıp karıştırıyoruz.

Pişen keki fırından çıkarıp soğumaya bırakıyoruz. Soğuduktan sonra keki 3'e bölüyoruz. Şekerli su yapıp kekin katlarını ıslatıyoruz. Alt tabanı tabağa koyup boş bir çembere sokuyoruz.

Kremanın yarısını sürüp diğer keki üzerine kapatıyoruz. Diğer kat içinde aynı işlemi yapıyoruz. Üzerini ve kenarlarını köpürtülmüş şanti ile kaplıyoruz. Üzerine ve kenarlarına toz ceviz serpiyoruz.

Üzerine badem diziyoruz. Çikolatayı ben marie usulü eritiyoruz. Yağlı kağıttan küçük bir külah yapıyoruz. Uç kısmını biraz kesiyoruz.

Erimiş çikolatayı içine koyuyoruz. Pastanın üzerine şekiller çiziyoruz. Buzdolabında en az yarım saat dinlendirdikten sonra servis ediyoruz.
afiyet olsun